Mikulášskou nadílku v Lillehammeru získal Riiber – Češi tentokrát bez bodů

6 min 54 s

V pátém závodu Světového poháru v severské kombinaci – a čtvrtém bodovaném – připravilo počasí v neděli 5. prosince v norském Lillehammeru pěti desítkám aktérů individuálního závodu HS140/10 km takřka ideální podmínky. Nejbohatší mikulášská nadílka podle očekávání čekala na trojnásobného držitele trofeje Jarla Riibera z Norska. Z českých reprezentantů začal Tomáš Portyk (na snímku NordicFocus) ve skokanské části velice dobře, zlepšení naznačil i Jan Vytrval, ale v běžecké části se ukázalo, že aktuální forma zatím na zahraniční konkurenci nestačí. Portyk byl v cíli 31., Vytrval 40 a Pažout se do závodu nekvalifikoval. Češi tak poprvé nezískali ani jediný bod.

V nedělním dějství se sdruženáři nastěhovali na velký můstek HS140. Do dopolední kvalifikace nastoupila trojice českých reprezentantů. Tomáš Portyk v ní zvládl výborných 135 m a byl osmý a také Jan Vytrval prokázal zlepšení výkonnosti se 121 m. Ondřej Pažout však skočil pouhých 97 m a umístěním na 51. pozici, která znamenala vyřazení z hlavní soutěže, završil své nepříliš vydařené severské vystoupení.

V „ostrém“ startu se Portykovi mezi sněhovými vločkami a s příznivým větrem podařil opět velice dobrý pokus s dopadem do vzdálenosti 131,5 m, z něhož vytěžil průběžnou 18. příčku se ztrátou 1:46 min na lídra. Vytrval zdolal 119,5 m a byl 36. (+3:10 min) s odstupem 34 vteřin na bodované třicáté místo. Roli suveréna potvrdil na domácím můstku Nor Jarl Riiber, ačkoliv zvolil nájezd o dvě lavičky nižší. Posledním skokem závodu i tak doplachtil na 145 m a zajistil si náskok 29 s před Rakušanem Johannesem Lamparterem, jenž dopadl na značku 141 m. Třetí skončil jeho krajan Mario Seidl se 134,5 m (+32 s), zatímco odstup čtvrtého Nora Jense Oftebro (135 m, +53 s) a i pátého Němce Erika Frenzela (135 m, +56 s) už byl značný.

Ve stopě už si Riiber zkušeně kontroloval své vedoucí postavení. Lamparter se maximálně snažil, v polovině ztrácel 20 vteřin a po 7 km jen 13,6 s, ale norský sdruženář dokázal podle potřeby zrychlit a bezpečný náskok si udržel. Bitvu stíhačů o bronz vyhrál Němec Frenzel, pro něhož to představovalo 81. umístění na stupních vítězů ve Světovém poháru.

Tomáš Portyk věděl, že za ním se na můstku seřadilo hodně vyhlášených tempařů, a tak vyrazil vstříc desetikilometrové trati s předsevzetím co nejdéle držet jejich tempo. Herola, Andersen, Rettenegger a spol. byli záhy nad jeho síly, do poloviny se však držel skupiny, v níž byli Schmid, Jači, J. Watabe, Loomis a Grabaak, ale poté nastal v jeho výkonu zlom. Ve třetím okruhu se propadl na nebodovanou, 31. pozici, a ačkoliv se před ním trápili Nagai i Loomis, jeho odstup se ještě zvýraznil. Jan Vytrval sice v polovině trati klesl na 40. příčku, po třech kolech si ji o dvě místa vylepšil, ale také jemu v závěrečném kole už chyběly síly.

Světový pohár v Lillehammeru, 5. závod – Gundersen HS140/10 km: 1. Riiber (Nor.) 25:40,1 min, 2. Lamparter (Rak.) +13,5 s, 3. Frenzel (Něm.) +45,6, 4. J. Oftebro (Nor.) +50,9, 5. Seidl (Rak.) +56,1, 6. Geiger (Něm.) +1:00,0 min, 7. A. Watabe (Jap.) +1:00,6, 8. Weber (Něm.) +1:05,0, 9. Jamamoto (Jap.) +1:07,8, 10. Herola (Fin.) +1:08,6… 31. Portyk +3:37,1, 40. Vytrval (oba Česko) +4:07,3.

Pořadí Světového poháru po 4 bodovaných závodech: 1. Riiber 300 bodů, 2. Lamparter 272, 3. Weber 196, 4. J. Oftebro 178, 5. Frenzel 169, 6. Geiger 148, 7. Greiderer (Rak.) 141, 8. Seidl 139, 9. Jamamoto 124, 10. Faisst (Něm.) 123… 30. Portyk 13. Bodovalo celkem 38 závodníků.