Lahti zažilo generálku na MS – bez Riibera, Němců i české reprezentace

7 min 4 s

Generálka sdruženářů před mistrovstvím světa se v Lahti o víkendu 9. a 10. února uskutečnila ve výrazně oslabené sestavě. Přednost přípravě na světový šampionát v Seefeldu dali kromě českých reprezentantů také vítěz Světového poháru Riiber, kompletní německé „áčko“ (místo zvučných jmen nastoupili junioři) a také další špičkoví závodníci jako Rakušané Rehrl, Fritz a Klapfer či Nor Schmid a další. V sobotním týmovém sprintu si vybojovala vítězství po výborném běžeckém výkonu domácí dvojice Hirvonen, Herola. Nedělní individuální závod HS130/10 km vyhrál Nor Jörgen Grabaak (na snímku).

A. Watabe způsobil kolizi – následovala diskvalifikace

Úvodní disciplínu týmového sprintu ovládlo Rakousko I ve složení Wilhelm Denifl (126 m) a Mario Seidl (127 m). Za nimi se umístil japonský bratrský pár Akito a Jošito Watabeové, kteří dosáhli výkonů 127 m, resp. 122,5 m a ztráceli 19 vteřin. Třetí příčku obsadili jejich krajané Go Jamamoto (125,5 m), Hideaki Nagai (120 m) se ztrátou 27 s, čtvrtou Norsko I v sestavě Jörgen Grabaak (117 m), Espen Björnstad (121 m) a odstupem 1:04 min. Finský pár Eero Hirvonen (115,5 m), Ilkka Herola (117,5 m) byl až šestý s mankem 1:24 min.

V běžecké části však domácí sdruženáři, podporováni finskými fanoušky, nasadili k mocné stíhačce a v polovině závodu uý ztráceli pouhou půlminutu. Na špici jezdili vedoucí Rakušané s oběma japonskými družstvy. V předposledním okruhu se však Finové dotáhli na čelo a společně s nimi i norské „béčko“ s Andersenem a Krogem.

V dramatickém závěru usilovalo o prvenství hned pětice sdruženářů – Hirvonen, Grabaak, A. Watabe, Krog a Seidl. Rakušan začal ztrácet jako první, ale i tak bylo v rovince hodně těsno. Nejvíce sil měl Fin Hirvonen, jenž zdolal o 0,2 s zkušenějšího Grabaaka. Finišujícímu A. Watabemu se však podařilo zapíchnout hůlku mezi Krogovy lyže a zapřičinil tak jeho pád. Kolize využil k průniku na třetí pozici Seidl, zatímco Japonci byli za porušení pravidel diskvalifikováni.

Grabaak zvítězil o centimetry

V nedělním individuálním závodě HS130/10 km nejlépe zaskákal opět Rakušan Mario Seidl, jenž dopadl na značku 132 m. Za ním se umístili Japonec Akito Watabe se 124 m (odstup +43 s) a Nor Espen Björnstad se 122,5 m (+58 s). Jeho krajan Jörgen Grabaak byl pátý, když zdolal 122 m, ale jeho ztráta už byla výrazná – +1:14 min.

Ve stopě však Grabaak prokázal své vynikající běžecké kvality a při neúčasti krajana Riibera udržel norské barvy na nejvyšší metě. Seidla nejprve na 6. km dostihl A. Watabe a dva kilometry před cílem tuto dvojici dotáhl svým strojovým tempem také Nor. Rakušan už poté neměl víc síly než jen na hájení bronzové příčky, a tak o prvenství rozhodoval finiš mezi A. Watabem a Grabaakem. V něm byl o několik centimetrů úspěšnější norský reprezentant.

Lahti – týmový sprint HS130/2 x7,5 km (nezapočítává se do SP): 1. Finsko I (Hirvonen, Herola) 29:14,6 min, 2. Norsko I (Grabaak, Björnstad) +0,2 s, 3. Rakousko I (Denifl, Seidl) +3,5, 4. Norsko II (Andersen, Krog) +6,0, 5. Japonsko II (Nagai, Jamamoto) +30,4, 6. Rakousko II (Lamparter, Gruber) +1:06,5 min.

Lahti, 18. závod SP – HS130/10 km: 1. 1. Graabak (Nor.) 24:39,8 min, 2. A. Watabe (Jap.) stejný čas, 3. Seidl (Rak.) +15,6 s, 4. Björnstad +32,3, 5. Krog (oba Nor.) +35,0, 6. Herola (Fin.) +37,1, 7. Gruber (Rak.) +38,2, 8. Hirvonen +49,1, 9. Mutru (oba Fin.) +56,6, 10. Denifl (Rak.) +59,7.

Průběžné pořadí Světového poháru (po 18 z 21 závodů): 1. J. Riiber (Nor.) 1 258 bodů, 2. A. Watabe 774, 3. Rydzek (Něm.) 761, 4. Rehrl (Rak.) 755, 5. Geiger (Něm.) 731, 6. Seidl 729, 7. Grabaak 699, 8. Riessle (Něm.) 641, 9. Björnstad 506, 10. Faisst (Něm.) 394, ...34. Portyk 86, 61. Vytrval (oba Česko) 5. Bodovalo celkem 66 závodníků.