Konvalinkovi v závěru došly síly, přesto se udržel na bodech

Konvalinkovi v závěru došly síly, přesto se udržel na bodech

4 min 40 s

Jiřímu Konvalinkovi se povedlo znovu v rámci Světového poháru bodovat! V sobotním závodě gundersenovou metodou v norském Oslu vybojoval 37. místo, když mu v běžecké části v závěru trochu docházely síly. Znovu ale potvrdil výbornou formu ve skoku, po němž figuroval na 19. pozici.


Devatenáctiletý Konvalinka v Oslu absolvuje svou třetí zastávku Světového poháru v této sezoně. Po listopadové Ruce, kde bodoval 37. místem, a Lahti, kde se mu povedlo minulý týden vybojovat 28. příčku, se na body prosadil i na slavném Holmenkollenu.

Do závodu vstoupil český reprezentant výborně a napravil menší rozpaky z pátečního provizorního kola. V ostrém sobotním skoku předvedl 121 metrů v silném protivětru, což mu vyneslo průběžné 19. místo a velmi dobrou výchozí pozici pro běžeckou část.

Na desetikilometrové trati se Konvalinka snažil dlouho držet na 25. místě, které okupoval už od prvního okruhu. Zkraje třetího okruhu, tedy za pátým kilometrem, se mu však soupeři Kasper Flatla a Ben Loomis vzdálili, takže český sdruženář běžel dlouho osamocen.

To se projevilo na Konvalinkových silách zejména v posledním okruhu, kdy se přes něj postupně převalilo několik spolupracujících skupinek. Zachytit se těchto sdruženářů už nebylo v jeho silách a nakonec se tak propadl na 37. místo. Připsal však další body do hodnocení Světového poháru, v němž se ziskem 21 bodů figuruje na 58. místě.

Druhý český sdruženář Jan Vytrval ve skokanské části neuspěl. Předvedl 100,5 metru a nabral ztrátu takřka minuty a půl na bodované pozice. Do běžecké části tak vůbec nenastoupil. Vytrvalovi patří ve Světovém poháru aktuálně 49. místo se ziskem 36 bodů.

V sobotu byl zakončen také závod žen, který odstartoval už ve čtvrtek svou skokanskou částí. Tereza Koldovská ovšem závod bohužel nedokončila. Osudným se jí stal sjezd na prvním kilometru, v němž nepříjemně upadla a zranila si ruku, kvůli čemuž musela ze závodu odstoupit.

Výsledky závodu mužů
1. Jarl Magnus Riiber (NOR) 23:51,0
2. Johannes Lamparter (AUT) +1:28,6
3. Stefan Rettenegger (AUT) +1:33,5
4. Joergen Graabak (NOR) +2:01,7
5. Franz-Josef Rehrl (AUT) +2:04,8
6. Thomas Rettenegger (AUT) +2:15,0
---
37. Jiří Konvalinka (CZE) +4:40,0
Jan Vytrval (CZE) DNF

Výsledky závodu žen
1. Ida Marie Hagenová (NOR) 14:47,6
2. Mari Leinan Lundová (NOR) +2,6
3. Gyda Westvold Hansenová (NOR) +37,9
4. Lisa Hirnerová (AUT) +1:27,1
5. Nathalie Armbrusterová (GER) +1:28,4
6. Jenny Nowaková (GER) +1:52,3
---
Tereza Koldovská (CZE) DNF

Foto: Nordic FocusPomoc Ukrajině