Konvalinka v Liberci vybojoval podium! Doležal skvělým běžeckým výkonem pronikl na čtvrté místo

5 min 46 s

Liberec hostí o tomto víkendu první závody chlapeckého OPA Alpen Cupu v nové sezoně. Prvním dílem tohoto seriálu byl sobotní závod se skokem na středním můstku a běžeckou částí na 10 kilometrů. Z vítězství se raduje Němec Richard Stenzel, hned za ním na druhém místě ovšem dorazil do cíle Jiří Konvalinka. Skvělá běžecká část pak vynesla Lukášovi Doležalovi čtvrté místo.

Krásné slunečné, avšak dost větrné, počasí provázelo úvodní závod OPA Alpen Cupu pod Ještědem, kde se představilo celkem 51 sdruženářů ze sedmi zemí. Mezi touto konkurencí se rozhodně neztratila ani česká juniorská reprezentace, přičemž o nejlepší výsledky se postaraly dvě hlavní opory, které už závodily i mezi dospělými – Jiří Konvalinka a Lukáš Doležal.

Více se v závodě vedlo osmnáctiletému Konvalinkovi, který už ve skokanské části zaujal druhé místo za o rok mladším Richardem Stenzelem, pozdějším vítězem celého závodu. Český reprezentant skočil 98 metrů a zaostal za vedoucím Němcem o 13,8 bodu, což v přepočtu dělalo 55 sekund. Třetí byl další Němec Johann Unger, který zaostával za Konvalinkou o 11 sekund.

V běžecké části si Stenzel pohlídal své vedení, byť z náskoku poměrně dost ztratil. Konvalinka stáhl na desetikilometrové trati 21 sekund, což ale pochopitelně k nějakému zdramatizování boje o vítězství nestačilo. V poklidu si ovšem doběhl pro pomyslnou stříbrnou pozici a vstoupil do nového ročníku OPA Alpen Cupu výborně. Třetí doběhl Ital Manuel Senoner se ztrátou 18 sekund.

Čtvrtá pozice nakonec patřila Lukášovi Doležalovi, který na čelo ztratil necelých 53 sekund. Jednalo se o vskutku skvělou běžeckou část tohoto sedmnáctiletého závodníka. Po skokanské části totiž figuroval až na 16. pozici, když mu jeho skok nevyšel ani zdaleka podle představ. Na můstku předvedl 90,5 metru, kvůli čemuž na čelo závodu ztrácel minutu a 46 sekund. V běhu ale předvedl skutečně parádní stíhací jízdu.

Velmi slušných výsledků dosáhli i další čeští sdruženáři. Ondřej Balatka, který byl po skoku na 24. místě, si v běhu polepšil na 18. místo a elitní dvacítku uzavřel Jan John. Jáchym Hrdina pak do cíle doběhl se ztrátou přes tři minuty na 25. pozici, nicméně v 15 letech patřil k nejmladším ve startovním poli. Na 28. místě skončil Jan Kabeláč, o deset pozic za ním se usadil Radim Sudek a konečné 50. místo obsadil Jakub Hnyk.

V neděli se v Liberci uskuteční druhý závod, tentokrát bude běžecká část zkrácená na pět kilometrů.