Konvalinka prožil premiéru ve Světovém poháru. S Pažoutem byli v týmovém sprintu třináctí

Konvalinka prožil premiéru ve Světovém poháru. S Pažoutem byli v týmovém sprintu třináctí

6 min 26 s

Poslední zastávka Světového poháru v severské kombinaci 2022/23 ve finském Lahti započala pátečním týmovým sprintem. Do Finska se z českých reprezentantů vypravili Jiří Konvalinka a Ondřej Pažout, kteří v pátek obsadili konečné třinácté místo. Především Konvalinka, jenž ve Světovém poháru debutoval, se ale prezentoval velmi dobrou skokanskou formou.


Ještě před samotným sprintem dvojic proběhlo v Lahti provizorní kolo, v němž se osmnáctiletý Konvalinka prezentoval solidním skokem s délkou 119,5 metru, což mu vyneslo dvacátou příčku. Pro Konvalinku, který v průběhu týdne vybojoval mezi skokany specialisty na mistrovství republiky bronzovou medaili, se jednalo o další potvrzení velmi kvalitní skokanské formy. 

Tuto formu si navíc přenesl i do samotného závodu. Ve své vůbec první skokanské části ve Světovém poháru v kariéře totiž předvedl dokonce 121,5 metru a byl desátým nejlepším sdruženářem mezi celkem 34 startujícími. Výrazně tak pomohl své dvojici k průběžnému jedenáctému místu před běžeckou částí.

Ondřejovi Pažoutovi se totiž skokansky vůbec nevedlo. Napřed v provizorním kole předvedl 111,5 metru, načež si v hlavním závodě výrazně pohoršil. Skočil pouze 104,5 metru a byl ve druhé rundě až jedenáctý.

V běžecké části na 2x7,5 kilometru byl naopak Pažout výrazně lepším článkem z české dvojice. Své úseky zvládl za necelých 15 a půl minuty, zatímco Konvalinka proti mnohem starším a zkušenějším sdruženářům zaostával. V součtu česká dvojice ztratila na vítězné Německo přes tři minuty a propadla se na konečné 13. místo.

„Premiéru ve Světovém poháru jsem si užil náramně. V Lahti se mi moc líbí a mám to tady rád,“ řekl Konvalinka ke svému pátečnímu vystoupení. „Poprvé jsem tu skákal na velkém můstku, EYOF a mistrovství světa juniorů 2021 bylo na středním můstku, a teď to byla premiéra na velkém můstku. Trochu jsem měl obavy, protože ostatním se moc nelíbil, ale mě můstek bavil. Postupně jsem zlepšoval techniku a závodní skok mi vyšel nejlépe. Užil jsem si i běžeckou část. Byla to moje premiéra, nikdy jsem nejel žádný tým sprint. Měl jsem s Pážou (Ondřejem Pažoutem) takovou první ochutnávku nejen tohoto závodu, ale i celého Světového poháru. Užívám si to, moc mě to tady baví a jsem rád, že se naskytla příležitost, aby mě sem vzali,“ dodal talentovaný český sdruženář.

Z vítězství ve sprintu dvojic se radovali Němci Julian Schmid a Vinzenz Geiger, kteří porazili Nory Joergena Graabaka a Jarla Magnuse Riibera o pouhých šest desetin sekundy. Třetí doběhli Francouzi Matteo Baud a Laurent Muhlethaler.

Pořadí sprintu dvojice
1. Julian Schmid, Vinzenz Geiger (GER) 29:44,3
2. Joergen Graabak, Jarl Magnus Riiber (NOR) +0,6
3. Matteo Baud, Laurent Muhlethaler (FRA) +5,5
4. Franz-Josef Rehrl, Lukas Greiderer (AUT) +12,8
5. Stefan Rettenegger, Johannes Lamparter (AUT) +28,1
6. Espen Andersen, Andreas Skoglund (NOR) +1:36,1
---
13. Jiří Konvalinka, Ondřej Pažout (CZE) +3:18,2

Pořadí provizorního kola
1. Jarl Magnus Riiber (NOR) 149,6
2. Johannes Lamparter (AUT) 135,3 (+14,3)
3. Jens Luraas Oftebro (NOR) 134,7 (+14,9)
4. Franz-Josef Rehrl (AUT) 132,9 (+16,7)
5. Kristjan Ilves (EST) 130,8 (+18,8)
6. Rjota Jamamoto (JPN) 130,7 (+18,9)
---
20. Jiří Konvalinka (CZE) 112,3 (+37,3)
34. Ondřej Pažout (CZE) 99,4 (+50,2)

Foto: Nordic Focus



Pomoc Ukrajině