Konvalinka oplatil Stenzelovi sobotní porážku! Doležal znovu úspěšně stahoval ztrátu po skoku

6 min 21 s

Jiří Konvalinka se po druhém místě v sobotním závodě dokázal vyšvihnout v nedělním díle libereckého OPA Alpen Cupu až k samotnému vítězství! V souboji s Němcem Richardem Stenzelem byl totiž tentokrát úspěšnější a oplatil mu včerejší porážku. Skvělý závod má znovu za sebou i Lukáš Doležal, který se výkonem v běžecké části dostal na konečné šesté místo.

Stejně jako v sobotu, tak i v neděli přivítalo celkem 51 sdruženářů ze sedmi zemí krásné slunečné počasí. Pod Ještědem tentokrát na juniory v rámci Alpen Cupu čekal závod se skokem na středním můstku a pětikilometrovým během na kolečkových lyžích. A zatímco v sobotu české juniorské reprezentaci celkové prvenství uniklo, v neděli už nikoliv!

Pro své celkově páté vítězství v Alpen Cupu (dvě vybojoval v sezoně 2021/22 a dvě přidal v uplynulém ročníku) si v běžecké části doběhl osmnáctiletý Jiří Konvalinka. Tomu se významně povedla už skokanská část, ve které zapsal rovných 100 metrů a usadil se na čele před Němcem Stenzelem. Vítěz včerejší skokanské části a nakonec i celého závodu tentokrát předvedl 99 metrů a na Konvalinku ztrácel pouhých pět sekund. To třetí Jost Juvan ze Slovinska měl po skoku manko už 56 sekund a na pětikilometrové trati neměl šanci do boje o vítězství promluvit.

Pětikilometrovou běžeckou část trochu svazovala taktika obou sdruženářů na čele, nakonec se ale Konvalinkovi povedlo Stenzela utrhnout a doběhnout do cíle s náskokem necelých deseti sekund na prvním místě. Dokonal tím veleúspěšnou libereckou zastávku OPA Alpen Cupu a ze dvou závodů slavil jedno prvenství a jedno druhé místo.

Za touto dvojicí se rozhořel tuhý boj o konečnou třetí příčku. Slovinec Juvan totiž není tak kvalitní běžec a pořadím se postupně propadal. Třetí nakonec do cíle doběhl další Němec Benedikt Graebert se ztrátou 31,4 sekundy, o necelé tři sekundy před Jonathanem Graebertem.

V honbě o konečné třetí místo byl rovněž Lukáš Doležal, kterému po skoku náleželo znovu až šestnácté místo, tentokrát se ztrátou přes minutu a půl. A moc nechybělo, aby přinejmenším zopakoval čtvrtou příčku ze sobotního závodu. Ve finiši však tahal za kratší konec a kromě obou Němců se před ním udržel ještě Rakušan David Liegl. Na Doležala, jenž ztratil na pomyslný bronzový stupínek jen šest sekund, tak zbyla šestá pozice.

Další čeští sdruženáři se tolik neprosadili. Nejlepším z nich byl na 23. místě Radim Sudek, což je velmi kvalitní umístění, ale za ním zela poměrně velká díra. Až na 37. pozici doběhl Jan Kabeláč. Ondřej Balatka, který se vešel v sobotu do první dvacítky, byl tentokrát na 40. pozici. Jan John obsadil 42. místo, Jáchym Hrdina 46. příčku a Jakub Hnyk 50. místo.