Konečně sdruženářský úspěch – Tomáš Portyk skončil stříbrný na Kontinentálním poháru v Nižném Tagilu

10 min 15 s

Zdá se, že hledání ztracené sebedůvěry českých sdruženářů bylo v závěru sezony přece jen úspěšné. Trojice reprezentantů Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk dala o víkendu 8.–10. března přednost před Světovým pohárem na Holmenkollenu trojici startů na Kontinentálním poháru v Nižném Tagilu – nejen proto, aby zde našla formu, ale také bodovým přídělem pomohla vylepšit závodnickou kvótu pro ČR. A ruský sníh jí svědčil. V pátečním závodě sice ještě doznívaly u svěřenců trenéra Marka Šablatury výkonnostní rozpaky, sobota však už znamenala mírné zlepšení a v neděli – v nejtěžším závodě – dokonce dojel Tomáš Portyk (na snímku) do cíle druhý a Ondřej Pažout sedmý!

Ačkoliv je Světový pohár jednoznačně pro kombiňáky akcí číslo 1, Kontinentální pohár není rozhodně druhořadou soutěží. Kromě velkých talentů, ambiciózních juniorských mistrů světa a dalších medailistů už s bohatými zkušenostmi i ze Světového poháru se v něm snaží nabrat kondici také třeba borci po zraněních nebo nemocech. Konkurence v Nižném Tagilu tak byla kvalitní a nechyběli zde například ani zkušení Rakušané Orter s Jöbstlem, Nor Sötvik, Němci Lange a Welde, Ital Buzzi či Rus Jahin.

Pátek: Ještě to pořádně neskákalo

V pátek 8. března se na start individuálního závodu HS100/5 km postavilo 57 účastníků. V mrazivém počasí se na můstku nejlépe dařilo Norům. Nejdále dopadl Ure Sötvik s 96 m před Torbjörnem Näsvoldem s 99 m (+6 s). Třetí příčku obsadil německý mladík Luis Lehnert s 96 m (+10 s). Českému triu to opět příliš neskákalo. Tomáš Portyk byl 22. po výkonu 88 m (+1:24 min), Lukáš Daněk 26. s 81,5 m (+1:55 min) a Ondřej Pažout 27. s 83 m (+1:56 min).

Ve stopě to už bylo ze strany Portyk i Daňka o něčem jiném, ačkoliv se běželo jen 5 km – oba si přesto vylepšili své postavení. Lukáš Daněk zaběhl dokonce třetí nejrychlejší čas. V bitvě o prvenství se nakonec radoval Němec Lehnert.

Sobota: Posun v pořadí

V sobotu 9. března byl na programu mass start, kdy 57 závodníků nejprve začínalo během a teprve poté se dostalo na můstek HS100. V běžecké části tentokrát dominoval Rakušan Thomas Jöbstl časem 23:25,6 min. Lukáš Daněk doběhl na 11. pozici s odstupem 42 vteřin, Tomáš Portyk se zařadil hned za něj (+54 s) a Ondřej Pažout skončil 18. se ztrátou 1:03 min.

Na můstku svou vedoucí příčku skokem dlouhým 91 m obhájil Jöbstl. Pozoruhodný byl však zejména posun Japonce Hidefumiho Dendy, jenž se z 23. pozice pokusem 88,5 m protlačil až na bronzový stupeň. Zatímco Portyk a Pažout zopakovali své páteční výkony 88 m, resp. 83 m, zlepšením na 84,5 m potěšil Daněk. V celkových výsledcích čeští sdruženáři vykázali mírné zlepšení.

Neděle: Konečně stupně vítězů!

V neděli 10. března bylo v Nižném Tagilu na programu nároční finále celé minisérie – individuální závod se dvěma skoky na můstku HS100 a během na 15 km. A právě ve skokanské části – provázené pěti diskvalifikacemi – konečně předvedli solidní výkon Tomáš Portyk s Ondřejem Pažoutem. Špici sice ovládl Japonec Denda skoky 95 a 96,5 m, ale Portyk obsadil průběžné 8. místo (91,5 m + 84,5 m) se ztrátou 1:51 min a Pažout skončil 15. (92,5 m + 87 m) s odstupem 2:18 min. Nedařilo se pouze Daňkovi, jehož pokusy 80,5 m a 82,5 m odsunuly až na 41. pozici (+4:43 min).

Okruh měřící 3,75 km absolvovali aktéři čtyřikrát a náročná trať dokonale prověřila jejich kvality. Příjemným zjištěním bylo, že právě čeští reprezentanti si vedli výborně a výrazně si vylepšili své pozice. Tomáš Portyk zajel devátý nejlepší čas. Vydělal na spolupráci s Jöbstlem, který po sobotním triumfu chytil formu a postupně předjížděli jednoho soupeře za druhým. V závěru na Rakušana stupňujícího tempo sice nestačil, ale odrazil nástup Němce Jakoba Langeho a v cíli obsadil stříbrnou příčku!

Po dlouhé době zajel velice dobře také Ondřej Pažout, jehož v sezoně provázelo tréninkové manko kvůli zranění – udržel vysoké nasazení až do konce, v závěru ujel i skupině, v níž byli třeba Němci Welde, Mach a Lehnert nebo Nor Sötvik, a posunul se v klasifikaci o sedm míst. Ve stopě tradičně zabojoval i Lukáš Daněk, jenž se osmým nejlepším časem dokázal posunout vpřed o patnáct míst a stihl bodovanou 26. pozici.

Nižnij Tagil, Kontinentální pohár – individuální závod Gundersen HS100/5 km: 1. Lehnert (Něm.) 11:38,9 min, 2. Sötvik +1,2 s, 3. Näsvold (oba Nor.) +5,8, 4. Denda (Jap.) +11,6, 5. Skaarset (Nor.) +12,6, 6. Mach (Něm.) + 12,9, … 14. Portyk +55,2, 20. Daněk +1:10,1 min, 29. Pažout +1:43,0.

Nižnij Tagil, Kontinentání pohár – mass start HS100/10 km: 1. 1. Jöbstl (Rak.) 106,6 bodů, 2. Lange (Něm.) 94,1, 3. Denda (Jap.) 91,1, 4. Sötvik (Nor.) 90,6, 5. Buzzi (It.) 90,3, 6. Lehnert (Něm.) 89,6, … 13. Portyk 85,9, 20. Daněk 80,7, 25. Pažout 75,4.

Nižnij Tagil, Kontinentální pohár – individuální závod Gundersen HS100/15 km: 1. Jöbstl (Rak.) 39:53,0 min, 2. Portyk (Česko) +34,1 s, 3. Lange (Něm.) +35,8, 4. Orter (Rak.) +55,3, 5. Denda (Jap.) +56,9, 6. Buzzi (It.) +1:10,4, 7. Pažout (Česko) +1:14,0, … 26. Daněk (Česko) +3:19,0.