Koldovská zakončila letošní Světový pohár 26. místem. Muži v Oslu v sobotu nebodovali

7 min 3 s

Světový pohár severské kombinace v norském Oslu přinesl v sobotu ženskou derniéru v probíhající sezoně. Poslední desátý závod této sezony znovu vyhrála Norka Gyda Westvold Hansenová, která tak nepoznala ani jednou hořkost porážky. Tereza Koldovská obsadila 26. místo a sezonu zakončila na konečném 31. místě v hodnocení SP. Čeští sdruženáři v mužském závodě se na body neprokousali.

České sdruženářky šly do této sezony ve dvou. Více se dařilo Jolaně Hradilové, které pomáhaly zejména lepší skoky k tomu, aby sbírala důležité body do hodnocení celého seriálu. Jenže lednové zranění před juniorským světovým šampionátem, kdy při závodě v Seefeldu během skokanské části spadla, ji o závěr ročníku připravil.

Ve finále SP v norském Oslu se tak představila pouze Tereza Koldovská. Ženy měly skokanskou část na programu netradičně už ve čtvrtek a české sdruženářce se znovu nepovedlo předvést dobrý pokus. S 69,5 metry obsadila 27. místo a neměla dobrou výchozí pozici pro sobotní běh.

V běžecké části nakonec také skončila až na 26. pozici, když na vítězku Hansenovou ztratila přes šest minut. Na Finku Thorsovou, která obsadila 25. místo, pak ztratila 44 sekund, přičemž oproti skokanské části dokázala na pětikilometrové trati svou ztrátu stáhnout zhruba o 13 sekund. Na posun pořadím to ale nebylo (posun na 26. místo byl způsoben odhlášením dvou sdruženářek, naopak se před Koldovskou ještě dostala Norka Midtsundstadová).

V konečném hodnocení Světového poháru obsadila Koldovská 31. místo se ziskem 23 bodů. Její reprezentační kolegyně Hradilová skončila na 28. pozici s 27 body. Hodnocení SP vyhrála se ziskem 1000 bodů Westvold Hansenová.

Muži v sobotu nebodovali
Páteční provizorní kolo pořádně namlsalo české fanoušky severské kombinace. Třinácté místo Ondřeje Pažouta slibovalo, že by mohl český reprezentant přetavit svou kvalitní formu i v úspěch v sobotním závodě. Bohužel se tak ale nestalo.

Pažoutovi totiž tentokrát skok nevyšel zcela podle představ. Kvůli bočnímu větru se nedokázal do svého pokusu opřít tak, jak by potřeboval, a výsledkem bylo pouhých 108,5 metru. To znamenalo až 30. místo, těsně před Janem Vytrvalem, který v zadním vánku s přípočtem 2,7 bodu skočil 105 metrů. Třetí český zástupce v Oslu, Tomáš Portyk, skočil 92,5 metru a obsadil 48. pozici.

V odpolední běžecké části pak na body útočil nakonec pouze Vytrval. V cílové rovince však prohrál souboj s domácími Kasperem Flatlou a Sebastianem Oestvoldem, kvůli čemuž skončil na 31. místě. Pažout se dlouho držel stejné skupiny, nakonec mu ale soupeři poodjeli a rodák z Turnova obsadil 35. místo. Portyk doběhl do cíle na 47. místě.

Formu z mistrovství světa si do Osla přenesl Jarl Magnus Riiber, který už po skoku vedl o více než minutu před zbytkem startovního pole a v běžecké části svůj náskok navýšil na takřka dvě minuty.