Každé umístění do desítky bude skvělé, říká trenér sdruženářů Marek Šablatura

Každé umístění do desítky bude skvělé, říká trenér sdruženářů Marek Šablatura

6 min 47 s

Seriál rozhovorů z letního mistrovství republiky sdruženářů v Lomnici nad Popelkou zakončíme s reprezentačními trenéry. Jako prvního jsme vyzpovídali kouče reprezentace mužů Marka Šablaturu. Zeptali jsme se jej na výkony jeho svěřenců a cíle, které mají před zimní sezónou.


Skončilo letní mistrovství České republiky v severské kombinaci, jak jste byl spokojen s jeho průběhem?
Organizačně to bylo fajn, ale spokojený rozhodně nejsem, protože účast byla bohužel tristní. Těším se, až nás zase bude startovat více. Potýkali jsme se s nemocností hlavně u těch mladších ročníků. Mistrovství to bylo pěkné, ale měl bych větší radost, kdyby v Lomnici startovalo více závodníků.

Mezi muži byl nejlepší Lukáš Daněk, který vyhrál na cílové pásce. Čekal jste takový průběh a mohl byste prosím rozebrat výkony jednotlivých medailistů?
Abych se přiznal, tak jsem to úplně nečekal. Honza Vytrval je na tom nyní běžecky asi nejlépe. Po skokanské části jsem předpokládal, že se o vítězství porvou právě Lukáš Daněk s Portykem. Tomáš teď hodně trénoval a cítil se velice dobře. Akorát včera začal mít horší pocity a nebyl v úplně dobrém rozpoložení. Myslel jsem si, že Lukáš s Tomem budou bojovat o vítězství, ale Honza nás mile překvapil. Jeho výkon v běžecké části byl na hodně vysoké úrovni. Co se týče skokanské části, tak tam máme stále dost rezerv. Doufám ale, že teď ještě uděláme závěrečný blok přípravy a následně to doladíme na severu. Na prvním Světovém poháru už to bude dobrý (24.–27.11., Ruka).

Nejlepší junior dnes chyběl, že?
Jirka Konvalinka na mistrovství chyběl, ale o tom jsme věděli dlouho. Jirka se potýká od poloviny června s nemocí. Po delší pauze začíná pomalu trénovat. Celé léto jsme v podstatě fungovali na modelu, že jsme si k áčku brali minimálně dva kluky z juniorského týmu. Respektive ty, co jsou v přechodu mezi juniory a muži. Samozřejmě jsme více počítali s Jirkou Konvalinkou, ale pak jsme povolali i ty mladší. S blížící sezónou už se budeme zaměřovat na tu čtveřici, která bude závodit ve Světovém poháru. 

Jak probíhá z vašeho pohledu příprava, jste s ní spokojený?
Konečně mohu po dlouhé době říci, že příprava probíhala, jak jsme si ji naplánovali. Samozřejmě nás trápili finance, ale koho v dnešní době ne. Splnili jsme si, co jsme si předsevzali. Nebyla už taková nemocnost a úrazovost jako v minulých letech. Kluci mají hodně natrénováno. Nějaká nemocnost tam byla, ale uvidíme, jak se nám povede závěrečná příprava. V jejím rámci vyrazíme lyžovat na ledovec a poté do Planice na ledovou stopu. Na první sníh jedeme do finského Rovaniemi. Pak nás už čeká první závod Světového poháru.

S jakými výsledky byste byl spokojený?
Určitě s těmi nejlepšími. Letos to bude těžké, svět samozřejmě nespí. My cílíme na mistrovství světa a budeme se na něj speciálně připravovat. No a tuhle jsem měl sen, že jeden z nich to mistrovství vyhraje, což by bylo super. Musíme být ale realisté, víme, že konkurence je obrovská a ty podmínky jsou i trochu jiné. Každé umístění do desátého místa bude skvělé.Pomoc Ukrajině