Jan John ovládl oba své závody na FIS Youth Cupu v Rakousku

6 min 13 s

První zářijový víkend byl ve světě severské kombinace vyhrazen mladým nadějím, které se střetly v rakouském Tschaggunsu v rámci FIS Youth Cupu. A famózně si vedl český mládežník Jan John, který po dvou parádních stíhacích jízdách vyhrál oba své závody!

V nádherném prostředí rakouských východních Alp ve středisku Tschagguns se konalo první velké letošní měření sil mezi mladými nadějemi v severské kombinaci. Závodů se zúčastnilo přes devadesát sportovců a sportovkyň z jedenácti zemí, své zastoupení měla i Česká republika. V mladších kategoriích se představila Julie Ošměrová, ve starší Jan John, Ondřej Balatka a Jáchym Hrdina.

Skákalo se na můstku HS66, poté obě mladší kategorie a starší dívky zamířily na okruh o délce 2,4 km. To starší chlapecká skupina sportovců si střihla dvojnásobnou běžeckou trať na kolečkových lyžích. A to se pro českého hrdinu Jana Johna ukázalo jako stěžejní prvek jeho triumfů.

V pátečním klání skončil John až šestnáctý po skoku dlouhém 58 metrů a na vítězného Itala Senonera ztrácel 49 sekund. V běžecké části se ale se soupeři nemazal, hned po startu začal ukrajovat jejich náskok a do cíle dojel po famózní stíhací jízdě jako první, a to ještě s velkou rezervou! Druhý Francouz Martin závod dokončil až půl minuty po českém vítězi.

V sobotu se skákalo na stejném můstku v podobných podmínkách, což John využil k přidání metru navíc oproti pátečnímu skoku. Jenže Slovinec Kadivec jakožto vítěz skokanské části přidal ještě 3,5 metru a navíc lepší styl, takže John startoval zase s více jak třičtvrtě minutovou ztrátou. Ani to mu však nebránilo k další krasojízdě, ve které znovu předjel všechny své soky a před Francouzem Treandem a Polákem Waliczkem vyhrál i druhý závod. Vypracoval si tak sedmdesátibodový náskok v čele celkového pořadí.

Ondřej Balatka si z Rakouska ve vysoké konkurenci přivezl čtrnácté a dvaadvacáté místo, Jáchym Hrdina startoval pouze v pátek, kde vybojoval 18. příčku. Julie Ošměrová vylepšila svou 15. pozici po skoku v pátek na 13. celkové místo. Druhý den se zlepšila na 52 metrů dlouhý pokus, jenže v běhu jí došly síly a propadla se na 18. příčku.

Závody byly pro mladé naděje skvělým srovnáním se světovou špičkou ve své kategorii a skvělou pozvánkou na další Youth Cup, který se bude konat v lednu v Harrachově. V Tschaggunsu navíc v rámci Summer GP soutěžila i světová špička severské kombinace, a tak mladí kombiňáci mohli na vlastní oči vidět své vzory. Závody mladíků se zaujetím sledoval i Jarl Magnus Riiber, který vinou zranění ramene sice v SGP nestartoval, o to více času měl ale na pozorování a fandění jeho potenciálním nástupcům a také jim při závěrečných ceremoniích předával ceny.

Kompletní výsledky FIS Youth Cupu najdete ZDE.