Harrachov hostil závody Youth Cupu. Doležal se blýskl prvním a druhým místem

7 min 5 s

O víkendu v Harrachově proběhly závody Youth Cupu. Zajímavostí je, že běžecká část se uskutečnila v polském středisku Jakuszyce, čímž odstartovala spolupráce mezi oběma místy. V kategorii do 18 let zazářil Lukáš Doležal, jenž sobotní závod vyhrál a v nedělním obsadil druhé místo. V mladší kategorii do 15 let se Jiří Kubalák umístil dvakrát na stupních vítězů.

Sedmnáctiletý Doležal, který se soustředí především na Alpen Cup a má zkušenosti také z Grand Prix či Kontinentálního poháru, startoval na Youth Cupu v Harrachově už v minulé sezoně. Loni v lednu oba závody dokázal vyhrát a letos na to plynule navázal, byť dvojnásobné vítězství tentokrát nevybojoval.

V sobotním závodě, ve kterém se v polském středisku Jakuszyce běželo 6,3 kilometru po skoku na harrachovském můstku HS73, nenašel přemožitele a porazil o 26 sekund druhého Nora Alvina Leho. V závodě se neztratili ani další Češi, zejména pak Jan Kabeláč, který obsadil páté místo.

V neděli byla běžecká část kratší a Doležal se tentokrát musel sklonit před Rakušanem Lukasem Muehlbacherem, se kterým prohrál o necelé čtyři sekundy v dramatickém doběhu. Třetí skončil Alvin Le a čtvrtou příčku vybojoval Jan Kabeláč. Do první patnáctky (přesně na 15. místo) se vešel ještě Ondřej Balatka.

Doležal se svými výsledky vyhoupl na konečné druhé místo Youth Cupu II za Ukrajince Olexandra Šovkopljase. Třetí místo v pořadí poháru vybojoval Jan Kabeláč.

Ve stejné kategorii žen startovala v sobotu jen Karolína Horká, která obsadila čtvrté místo v konkurenci dalších pěti sdruženářek. Také v neděli startovalo šest závodnic a vedle Horké, která byla tentokrát pátá, se představila Natálie Nejedlová. Té se povedlo se ztrátou minuty a 47 sekund na Švýcarku Giulii Belzovou obsadit třetí místo.

Karolína Horká obsadila v konečném hodnocení Youth Cupu II třetí příčku. Nejedlová skončila jedenáctá.

Youth Cup I v kategorii do 15 let se v chlapecké kategorii povedl z českých závodníků zejména Jiřímu Kubalákovi. V sobotu obsadil tento čtrnáctiletý talentovaný sdruženář třetí místo za Slovincem Timonem Brgležem a Němcem Nickem Seidlem. Jeho úspěch podpořili ještě výborným desátým místem Marek Hradil a čtrnáctou pozicí Martin Balatka.

V neděli pak Kubalák na zkrácené dvouapůlkilometrové trati obsadil dokonce druhou pozici, když jej porazil pouze Nor Joergen Furfjord. Parádní páté místo vybojoval Marek Hradil a do patnáctky se vešli ještě na 12. pozici Martin Balatka a na 14. místě Ondřej Sova.

Kubalák díky svým výsledkům obsadil v konečném hodnocení Youth Cupu I druhé místo za Timonem Brgležem.

Ve stejné kategorii dívek velmi dobrých výsledků dosáhla Julie Ošmerová. V sobotu skončila česká sdruženářka na čtvrtém místě a v neděli vybojovala pátou pozici. Oběma závodům dominovala Slovinka Maša Likozarová Brankovičová, která v této sezoně vyhrála všechny čtyři závody Youth Cupu I.

Julii Ošmerové náleží po čtyřech závodech tohoto poháru konečné čtvrté místo. Před ní se dostaly kromě Slovinky už jen Italka Leonie Runggaldierová a Rakušanka Anna Brandnerová.

Velké poděkování patří pořadatelům, kteří i přes nepříznivé počasí během Vánoc dokázali skokanské můstky i běžečkou trať skvěle připravit. Kompletní výsledky všech závodů Youth Cupu II a I naleznete na oficiálních stránkách FIS.