Finále Seefeld Triple: Riiber vyhrál i třetí závod – Portyk s Pažoutem bojovali o body

7 min 40 s

Sdruženářský král posledních tří sezon, třiadvacetiletý Nor Jarl Riiber, se stal celkovým vítězem prestižního seriálu Seefeld Triple, když po dramatickém finiši triumfoval i ve třetím individuálním závodu HS109/15 km v neděli 31. ledna. Do posledního dne vstoupila už jen čtyřicítka nejlepších aktérů, mezi nimiž byli také dva čeští reprezentanti. Po skokanské části se solidními výkony posunuli na začátek čtvrté desítky, ale i přes bojovný výkon v běhu, kdy bodované pozice byly zdánlivě na dosah, jim na konci 15 km dlouhé trasy došly síly – Tomáš Portyk (na snímku) tak skončil třiatřicátý, Ondřej Pažout hned příčku za ním.

Třetí soutěžní den v Seefeldu se čeští reprezentanti s můstkem HS109 konečně naplno sžili a v souboji čtyřicítky nejlepších sdruženářů, sestavené podle součtu dosažených časů z předcházejících dvou dnů, předvedli kvalitní výkony. Vítr byl tentokrát příznivý a začínalo se skákat z osmnáctého nájezdového okna. Průběžně šestatřicátý Tomáš Portyk zdolal 104,5 m a třiatřicátý Ondřej Pažout 104 m. Oba si také těmito vydařenými pokusy před závěrečným během v klasifikaci polepšili – Portyk se posunul na 33. příčku s odstupem na lídra 5:18 min, Pažout na 31. pozici (+4:58 min).

Elitní sdruženáři si zvolili šestnácté nájezdové okno, ale hned několika spolufavoritům se to nevyplatilo. Zejména norský trojlístek Andersen, Grabaak, J. Oftebro skoky pod hranici sta metrů ztratil naděje na celkový úspěch. Špici tak na můstku opět ovládl Nor Jarl Riiber, jenž doplachtil ze všech nejdál na 108 m. Akito Watabe dopadl do vzdálenosti o tři metry kratší, což v součtu znamenalo ztrátu 38 vteřin. Třetí místo uhájil skokem 105 m Fin Ilkka Herola (+1:08 min) a čtvrté se 104 m Rakušan Johannes Lamparter (+1:25 min). Odstup německé dvojice Eric Frenzel, Vinzenz Geiger, která shodně doplachtila na 100,5 m (oba +1:54 min), se navzdory běžecké části na 15 km zdál od stupňů vítězů přece jen značný.

Pro Jarla Riibera to však tentokrát formální procházka rajskou zahradou rozhodně nebyla. Dlouho sice jezdil osamoceně v čele, v polovině měl náskok stále ještě 29 vteřin a na 10. kilometru třináct. Jenže to už se zezadu strojovým tempem přibližoval finský expres Ilkka Herola, jenž za sebou táhl A. Watabeho. Na 12. km Nora dostihli, ale přestože se Fin několikrát pokusil o trhák, Riiber všechny ataky odrazil a v takticky vedeném finiši dokonale prodal uspořenou energii. Druhý skončil Herola, který se už nenechal zaskočit o Japonce jako v sobotu.

Ondřej Pažout se znovu pustil do stopy hodně odvážně. Na začátku se vyvezl s Italem Pittinem a Rakušanem Einkemmerem a podařilo se mu poměrně rychle proklouznout na 29. příčku. Tu si v souboji s Krogem, E. Oftebro, Baudem či Costou udržoval přesně do poloviny trati. Od 8. km už mu však začaly na těžkém okruhu docházet síly a klesal pořadím. Tomáš Portyk bojoval dlouho sám, neboť odstup soupeřů před ním byl velký. Přesto po 10 km na 32. pozici ztrácel na bodované místo pouhé dvě vteřiny. V dalším průběhu závodu však i jemu očividně docházelo. Dokázal předjet svého reprezentačního kolegu, ale víc toho už nestihl. Resumé – Portyk byl v cíli 33., Pažout 34.

Světový pohár v Seefeldu, 11. závod – Gundersen HS109/15 km: 1. Riiber (Nor.) 37:19,1 min, 2. Herola (Fin.) +1,3 s, 3. A. Watabe (Jap.) +3,2, 4. Frenzel +47,7, 5. Geiger (oba Něm.) +47,8, 6. Lamparter (Rak.) +54,1, 7. Riessle (Něm.) +1:24,2 min, 8. Grabaak +2:15,7, 9. Rydzek (Něm.) +2:21,5, 10. Andersen (všichni Nor.) +2:22,2… 33. Portyk +5:52,0, 34. Pažout +6:03,0.

Pořadí Světového poháru po jedenácti závodech: 1. Riiber 040 bodů, 2. Geiger 554, 3. A. Watabe 528, 4. Herola 480, 5. Riessle 473, 6. Frenzel (Něm.) 464, 7. Lamparter 434, 8. J. Oftebro 366, 9.-10. Faisst (Něm.) 289, Greiderer (Rak.) oba po 311… 34. Portyk 43, 40. Vytrval 16, 47.–48. Pažout 4. Dosud bodovalo 49 závodníků.