Druhý závod Světového poháru v Lillehammeru – Dvořák s Portykem konečně bodovali

6 min 18 s

Dokonalý norský triumf se odehrál ve třetím z bodovaných závodů tohoto ročníku Světového poháru v severské kombinaci v neděli 3. prosince v Lillehammeru. Domácí reprezentanti navázali na skvělý výkon z vítězné štafety a obsadili první tři místa. Nejlepší z Němců – Rydzek – skončil sice čtvrtý, ale ostatní krajané propadli včetně patnáctého Frenzela. Česká dvojice Miroslav Dvořák (na snímku) – Tomáš Portyk konečně zabodovala umístěními ve třetí desítce a zdá se, že po šokujícím úvodu už se konečně pomalu dostává do očekávané formy.

V mrazu minus devět stupňů Celsia Norové zcela ovládli můstek HS140. Nejdále doplachtil Espen Andersen se 138 m, za ním skončil se stejnou vzdáleností Espen Björnstad (+18 s) a třetí druhý z talentovaných bratří Riiberů – Johnas – se 137 m (+27 s). Z dalších favoritů byl Nor Joergen Grabaak devátý (134 m, +54 s), Johannes Rydzek čtrnáctý (131 m, +1:03 min.) a Eric Frenzel až šestadvacátý (127 m, +1:33 min.).

Také české barvy tentokrát vystupovaly na velkém můstku přece jen sebevědoměji a jen škoda, že se Portykovi, Dvořákovi či Pažoutovi nepodařilo zopakovat výkon z tréninkového kola. Portyk byl po skoku na 28. místě se 129,5 m (+1:34 min.), ale v tréninku z nižšího nájezdu o dvě okna dopadl na 131,5 m. Lukáš Daněk se ocitl na 39. pozici se 126 m (+2:12 min.) a Miroslav Dvořák se 120 m na 40. příčce (+2:13 min.), který v tréninku dosáhl 124 m. Paradoxně tentokrát nevyšel pokus dosud nejlepšímu z českých skokanů Ondřeji Pažoutovi – jeho 116,5 m (+2:40 min.) stačilo jen na 47. místo (v tréninku předtím zdolal 125,5 m).

V běhu to bylo velké Andersenovo sólo. Pronásledovatelé sice postupně z jeho náskoku ukrajovali, ale v cíli mu to bohatě stačilo na druhý triumf ve Světovém poháru v kariéře. Velkou stíhačku předvedli zejména Norové Grabaak a Schmid s Němcem Rydzekem, ale famózní zlepšení prokázal především nejrychlejší běžec Alessandro Pittin z Itálie. Na trať vybíhal z 34. pozice (+1:46 min.) a nakonec dojel pátý se ztrátou pouhých sedmi vteřin.

Výborný výkon však podal ve stopě také Miroslav Dvořák. S každým kilometrem trati snižoval odstup od závodníků před sebou – v polovině byl ještě 36. a při vjezdu do posledního okruhu 37. V něm však vystupňoval své tempo a celkově dvanáctý nejlepší čas ho vynesl zaslouženě až na 24. příčku, když udolal i takové běžecké borce, jakými jsou Nor Magnus Moan nebo Francouz Jason Lamy Chappuis. Tomáš Portyk se v běhu udržel na bodované, 28. pozici – po nemoci zatím ještě není v plné kondici. Ondřej Pažout si své postavení malinko vylepšil, Lukáš Daněk už do běžecké části nenastoupil.

Lillehammer – 3. závod, Gundersen HS140/10 km: 1. Andersen 26:25,1 min., 2. Schmid +3,4 s, 3. Graabak (všichni Nor.) +4,2, 4. Rydzek (Něm.) +4,3, 5. Pittin (It.) +7,1, 6. A. Watabe +7,7, 7. Jamamoto (oba Jap.) +14,4, 8. Braud (Fr.) +14,6, 9. Herola (Fin.) +15,0, 10. Denifl (Rak.) +20,7, ... 24. Dvořák +1:28,9 min., 28. Portyk +1:44,6, 43. Pažout +3:53,1, Daněk (všichni Česko) nenastoupil do běžecké části.

Průběžné pořadí Světového poháru (po 3 z 23 závodů): 1. Andersen 276, 2. A. Watabe 224, 3. Schmid 223, 4. Rydzek 222, 5. Hirvonen (Fin.) 171, 6. Graabak 155, 7. Laheurte 133, 8. Gerard (oba Fr.) 120, 9. Frenzel (Něm.) 118, 10. Denifl (Rak.) 115 ...39. Dvořák 7, 47. Portyk 3. Bodovalo 47 závodníků.