×
Druhý závod SP sdruženářů v Ruce: Česká štafeta doběhla pátá

Druhý závod SP sdruženářů v Ruce: Česká štafeta doběhla pátá

25.11.2018

Druhé dějství Světového poháru v severské kombinaci ve finském areálu Ruka patřilo v neděli 25. listopadu závodu štafet HS142/4x5 km. Do jeho výsledku promluvila nejen forma aktérů, ale také několik diskvalifikací. Favorizovaní Němci si suverénním vítězstvím spravili chuť z poněkud rozpačitého startu svých hvězd v individuální soutěži. Velice sympatický výkon však podalo také české kvarteto ve složení Jan Vytrval (na snímku), Tomáš Portyk, Lukáš Daněk a Ondřej Pažout, které skončilo celkově na lichotivé páté pozici a nechalo za sebou i silné týmy Francie či Finska.

Při skokanské části bylo tentokrát počasí přece jen klidnější. Na můstku HS142 dominovala mezi účastníky z devíti zemí japonská čtveřice především zásluhou bratrské dvojice Watabeových – Akito skočil 139 m a Jošito 140 m. S odstupem +1:05 min skončili druzí Němci, v jejichž sestavě napravil sobotní výpadek Eric Frenzel skokem 134,5 m. Třetí příčka patřila poměrně nečekaně Polákům (+2:40 min), u nichž se blýskl Szczepan Kupczak výkonem 135,5 m.

Výsledkově by patřili na stupně vítězů Rakušané a Norové, ale jury diskvalifikovala vždy jednoho z jejich členů kvůli chybné kombinéze. Doplatil na to Rakušan Lukas Greiderer a Nor Jarl Riiber. Příležitosti poskočit na čtvrté místo tak využili čeští reprezentanti. Dvojice Ondřej Pažout a Tomáš Portyk zvládla vzdálenost 125,5 m – Portyk však z nižšího nájezdu o dvě okna. Jan Vytrval přidal solidních 122,5 m, a tak jen skok Lukáše Daňka 105 m zůstal poněkud za očekáváním.  

Norské stíhačce neodolali

Česko tak ztrácelo na lídra +2:44 min, ale navzdory anulovaným bodům byli Rakušané za námi jen o sedm vteřin a Norové o 38 s. Vůbec se nedařilo Francouzům (+4:08 min) a ani Finům (+4:21), které domácí podnik vůbec nezastihl v optimální formě. Poslední Rusové (+5:54) doplatili také na diskvalifikaci svého závodníka Ivanova.

V běhu bylo pouze otázkou času, kdy silní Němci stáhnou japonský náskok a ovládnou čelo. Stalo se tak na začátku druhého okruhu. Nejprve je Eric Frenzel přiblížil na sedm vteřin a krátce poté se Fabian Riessle posunul na špici – náskok v dalším průběhu zvyšovali Johannes Rydzek a finišman Vinzenz Geiger. A protože ani druhé Japonce už nikdo nemohl ohrozit, bojovalo se jen o „bronzový“ stupeň vítězů.

Na prvním úseku české štafety běžel Jan Vytrval. Dlouho se držel ve skupince s Rakušanem Greidererem a Polákem Cieslarem, ale oba soupeři mu nakonec na předávce o 20 vteřin unikli. Na čtvrté místo nás vrátil Tomáš Portyk na druhém úseku. Bojovným a taktickým výkonem nejen polský náskok vymazal, ale na Marusarze přidal k dobru devět vteřin. Třetí příčku drželi Rakušané, na české sdruženáře se však začínali stále výrazněji tlačit vyhlášení norští tempaři. Na třetím úseku Lukáš Daněk zvýšil odstup na Poláky, ale podle očekávání ho dostihl Nor Riiber, jehož nástupu neodolal nakonec ani Rakušan Denifl. Na posledním úseku Norové třetí příčku potvrdili, Rakušané skončili čtvrtí, ale Ondřej Pažout musel v závěru odrážet tvrdý atak polského finišmana Pawla Slowioka.

Mladá česká štafeta – bez doléčujícího se Miroslava Dvořáka – rozhodně ukázala na prahu nové sezony svou perspektivu.

Výsledky – Ruka, závod týmů HS142/4x5 km: 1. Německo (Frenzel, Riessle, Rydzek, Geiger) 50:23,7 min, 2. Japonsko (Jamamoto, J. Watabe, Nagai, A. Watabe) +1:04,8 min, 3. (Moan, Schmid, Riiber, Grabaak) +1:48,4, 4. Rakousko (Greiderer, Fritz, Denifl, Seidl) +2:17,4, 5. Česko (Vytrval, Portyk, Daněk, Pažout) +3:16,3, 6. Polsko (Cieslar, Marusarz, Kupczak, Slowiok) +3:21,0, 7. Francie (Braud, Laheurte, Muhlethaler, Gerard) +3:56,5, 8. Finsko (Kettunen, Mäkiaho, Mutru, Herola) +4:32,6, 9. Rusko (Ivanov, Jahin, Mastijev, Barkov) +7:31,6.

Pořadí Světového poháru po 1 závodu: 1. Seidl (Rak.) 100 bodů, 2. Riiber (Nor.) 80, 3. Rydzek (Něm.) 60, 4. Portyk (Česko) 50, 5. Faisst (Něm.) 45, 6. Denifl (Rak.) 40, 7. Moan (Nor.) 36, 8. Geiger (Něm.) 32, 9. Schmid (Nor.) 29, 10. Greiderer (Rak.) 26. Bodovalo 30 závodníků.

 Hlavní partner

Audi

Partneři

Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi