Druhý závod Letní Grand Prix v Oberstdorfu: Po zaváhání na můstku Dvořák s Portykem vydřeli v běhu body

5 min 21 s

Sobota 25. srpna nabídla 58 účastníkům čtvrtého individuálního závodu Letní Grand Prix v severské kombinaci v Oberstdorfu nevlídné počasí. Soutěž provázely déšť, teplota 11 stupňů Celsia a lehké poryvy větru. Tyto podmínky trojlístku českých reprezentantů společně s večerními závodními časy tentokrát vůbec neseděly. Na můstku HS137 zůstali všichni za očekáváním, a dokonce i vyhlášený letec Tomáš Portyk tentokrát předvedl podprůměrný výkon. V běhu si Dvořák s Portykem přece jen vylepšili reputaci a zajistili si bodované příčky ve třetí desítce.

Ve skokanské části se nejlépe dařilo Miroslavu Dvořákovi, jenž obsadil 30. pozici za skok dlouhý 114 m, což představovalo propastnou ztrátu na lídra 3:02 min. Tomáš Portyk byl 38., když dopadl na značku pouhých 106,5 m (+3:35 min), a Jan Vytrval 41. se 105 m (+3:41 min). David Zemek se po dvou náročných závodech na startu neobjevil.

Zahraniční špička skákala podstatně dál. Vedení se ujal stejně jako den předtím Japonec Akito Watabe se 131 m před domácím sdruženářem Erikem Frenzelem se 132 m (+42 s) a polským reprezentantem Szczepanem Kupczakem se 126 m (+48). Z dalších velkých favoritů se umístil Fin Ilkka Herola na páté příčce se 124,5 m (+1:00 min) a sobotní vítěz Vinzenz Geiger na sedmé se 120 m (+1:22).

Běh na kolečkových lyžích se uskutečnil opět na okruhu o délce 1 800 metrů. Systémem start – cíl ho na první pozici absolvoval vítěz zimního Světového poháru z uplynulé sezony Akito Watabe. Ačkoliv soupeři jeho náskok snížili, prvenství si nenechal ujít. S výbornými běžci Frenzelem a Herolou držel ještě do poloviny trati krok Polák Kupczak, ale pak mu docházely síly. Ve finiši se tentokrát prosadil domácí reprezentant a druhým místem si vynahradil diskvalifikaci za kombinézu z pátečního dějství.

V běžecké části čeští reprezentanti zabojovali. Miroslav Dvořák se posunul o sedm míst výš a skončil 23. Tomáš Portyk se zlepšil dokonce o jedenáct příček na 28. místo. Bez bodu tak skončil pouze Jan Vytrval, jenž doběhl na 32. pozici.

Letní Grand Prix bude mít nyní přestávku až do 22. a 23. září, kdy letošní seriál vyvrcholí ve slovinské Planici.

4. individuální závod – Oberstdorf, HS137/10,8 km: 1. A. Watabe (Jap.) 28:03,5 min, 2. Frenzel (Něm.) +20,6 s, 3. Herola (Fin.) +26, 4. Geiger (Něm.) +46,6, 5. J. Watabe (Jap.) +1:12,8 min, 6. Riessle (Něm.) +1:25,6, 7. Seidl +1:27,5, 8. Fritz +1:30,5, 9. Greiderer (všichni Rak.) +1:33,8, 10. Rydzek (Něm.) +1:36,2 … 23. Dvořák +2:34,4, 28. Portyk +3:05,5, 31. Vytrval (všichni Česko) +3:18,7.

Celkové pořadí Letní Grand Prix: 1. Seidl 256 bodů, 2. Herola 246, 3. Rydzek 211, 4. A. Watabe 184, 5. Geiger 179, 6. Rehrl (Rak.) 167, 7. Riessle 166, 8. Frenzel 140, 9. Fritz 136, 10. Orter (Rak.) 93 … 21. Portyk 47, 31.-32. Dvořák a Vytrval po 17. Bodovalo celkem 43 závodníků.