Druhé pohárové dějství sdruženářů v Ramsau – Portyk na 26. místě

6 min 46 s

Husté sněžení, snížená viditelnost, ale především nevyzpytatelné větrné poryvy se podepsaly na průběhu druhého individuálního závodu Světového poháru v severské kombinaci v Ramsau v neděli 17. prosince. V dopoledním tréninku se ještě představila trojice českých reprezentantů, ale v samotném závodě se objevil pouze jeden – Tomáš Portyk (na snímku). Tentokrát pozici v elitní desítce nezopakoval, i když na startu k ní měl blízko. Celkově skončil na 26. místě a připsal si na konto dalších pět bodů.

Poté, co se z můstku HS98 spustilo do nájezdové stopy třiadvacet sdruženářů, jury skokanskou část – k nevoli mnoha trenérů – kvůli „bezpečnosti závodníků“ zrušila. Nejlépe si z nich vedl sedmnáctiletý německý benjamínek Luis Lehnert s 93,5 m, Lukáš Daněk byl 14. s 88 m (odstup +1:16 min.) na lídra.

Na další dva Čechy už po zásahu jury nedošlo. Výchozí pozici pěti desítkám účastníků tak rázem určilo provizorní kolo z pátku. V něm získal výbornou pozici Tomáš Portyk osmou pozicí za skok 95 m (+18 s), zatímco Miroslav Dvořák byl prakticky bez šancí, neboť na 44. příčce po 87,5 m ztrácel 1:29 min. Lukáš Daněk byl 53. za 84,5 m (+2:09 min.).

Vedoucí pozice převzali Noové. Joergen Grabaak vedl za skok dlouhý 98 m, jedinou vteřinu za ním skončili s 93,5 m jeho krajan Jarl Riiber a mladičký Lehnert s 96,5 m. Relativně mnoho neztráceli ani Němci – 9. Fabian Riessle za 94,5 m (+18 s) a 14. Johannes Rydzek s 91 m (+42 s). Naopak se zdálo, že bez šancí je Ital Alessandro Pittin, jenž na 36. místě ztrácel 1:16 min. Obhájce pohárové trofeje Eric Frenzel absolvoval jen průměrný skok 90 m a kvůli nachlazení pro něj poté závod skončil.

Pittinova famózní stíhačka

Běh na 10 km byl velice náročný. Husté sněžení neustále zasypávalo trať a soupeřem účastníkům byl i silný vítr. Necelé dva okruhy vedl peloton norský tandem Grabaak – Riiber, pak do toho šlápl jejich krajan Jan Schmid, ale když zjistil, že mu s tempem nikdo nepomůže, zvolnil. Toho využila dvojice excelentních běžců Pittin – Rydzek, která se naopak strhujícím tempem v posledním kole dotáhla na vedoucí šestici sdruženářů. Schmid se před stadionem pokusil o překvapivý nástup, ale vyvezli se za ním Riessle s Pittinem a v cílové rovince měl přece jen více sil německý závodník.

Tomáš Portyk se držel zhruba do poloviny tratě. Po úvodním okruhu byl devátý, po druhém dvanáctý se ztrátou 14,5 s na špici, ale v dalších kilometrech už začal ztrácet. Sobotní skvělý výkon ho stál hodně sil a ani podmínky mu tentokrát příliš nevyhovovaly – nakonec uhájil pořadí ve třetí desítce. Lukáš Daněk doběhl na 51. příčce a Miroslav Dvořák, který stále ještě doléčuje virózu, do běžecké části nenastoupil.

Světový pohár sdruženářů má přestávku až do 6.-7. ledna, kdy se uskuteční dva závody v estonském středisku Otepää.

Ramsau, individuální závod Gundersen HS98/10 km: 1. Riessle (Něm.) 26:12,5 min., 2. Pittin (It.) +0,3 s, 3. Hirvonen (Fin.) +1,5, 4. Schmid (Nor.) +3,5, 5. Rydzek (Něm.) +7,5, 6. Graabak (Nor.) +9,8, 7. Geiger (Něm.) +13,1, 8. Klapfer (Rak.) +18,9, 9. I. Herola (Fin.) +32,7, 10. Braud (Fr.) +35,8, ...26. Portyk +1:29,2 min., 51. Daněk (oba Česko) +4:12,5, Dvořák nenastoupil do běžecké části.

Průběžné pořadí SP (po 5 bodovaných závodech): 1. Schmid 333 bodů, 2. Andersen (oba Nor.) 301, 3. A. Watabe (Jap.) 284, 4. Rydzek 277, 5. Hirvonen 253, 6. Graabak 224, 7. Riessle 221, 8. Frenzel 218, 9. 9. Laheurte 149, 10. Gerard (oba Fr.) 146 ...29. Portyk 40, 42. Dvořák (oba Česko) 7. Bodovalo 49 závodníků.