Druhé dějství SP ve Val di Fiemme: Geigerova vítězná stíhačka a Vytrvalovy další body

9 min 19 s

Také druhý díl Světového poháru v severské kombinaci v neděli 9. ledna ve Val di Fiemme se musel obejít bez norského lídra Jarla Riibera, laborujícího s bolestí zad. O zopakování sobotního triumfu se opět snažil Rakušan Johannes Lamparter, ale tentokrát se musel sklonit před mimořádným nasazením Němce Vinzenze Geigera, jenž v běhu zlikvidoval více než půlminutovou ztrátu a po drtivém závěru zvítězil. Čeští reprezentanti ztratili ve skoku, ale Jan Vytrval (na snímku NordicFocus) po bojovném výkonu, kdy si hrábl na dno sil a necelé čtyři kilometry před cílem dokonce jezdil na 19. pozici, nakonec obsadil 28. místo. Tomáš Portyk, jemuž vysoká nadmořská výška dělala problémy, skončil na 34. příčce.

Na můstku HS106 se představilo padesát sdruženářů a jejich defilé ozdobil nejdelším výkonem 105 m Estonec Kristjan Ilves, který už dva roky žije v Trondheimu a připravuje se s norským týmem. Druhý skončil nečekaně Němec Terence Weber, jenž měl paradoxně ze všech aktérů nejhorší větrné podmínky a připisoval 12,7 bodu – přesto zdolal 100 m a ztrácel pouhé tři vteřiny. O třetí příčku se dělili sobotní vítěz Johannes Lamparter z Rakouska (100,5 m) a Akito Watabe z Japonska (102,5 m) s odstupem 15 vteřin. V elitní desítce však nechyběli ani další tři výborní němečtí tempaři – 7. Frenzel (99 m, +24 s), 8. Riessle (99 m, +31 s) a 10. Geiger (97 m, +36 s).

Českým reprezentantům se vydařila skokanská část pouze průměrně a v zadním větru dosáhli oba shodného výkonu 93 m. Jan Vytrval tak obsadil průběžnou 34. pozici (+1:38 min) a Tomáš Portyk se zařadil na 37. místo (+1:46 min). Přitom v ranní kvalifikaci dopadl Portyk na značku 97 m a byl šestnáctý. Rozdíly v pořadí však byly minimální, například Vytrvala dělilo od 20. příčky 25 vteřin.

Jan Vytrval se pustil v běhu do boje o body velice odhodlaně a postupně se prokousával pořadím kupředu. Po 2,5 km byl 31., v polovině trati 29., na mezičase na 6,2 km už 19. a na 7,5 km 22.! Jenže v náročných podmínkách a těžkém okruhu mu přece jen docházely síly, zatímco ostřílení borci Björnstad, Hirvonen, Klapfer, Buzzi, Nagai a spol. dokázali zvýšit tempo. Zaslouženě však získal bodovanou 28. pozici a naznačil nárůst své běžecké formy. Tomáš Portyk se ve stopě po sobotní zkušenosti do žádného „stíhacího“ dobrodružství nepouštěl. Věděl, že bodovaná třicítka je tentokrát daleko a závod pojal v rozumném tempu už i jako solidní přípravu na další akce Světového poháru.

Až do 4. km vévodil pořadí v čele pětičlenné skupinky Rakušan Lamparter, jenže to už se na něj dotáhlo dalších pět závodníků s Andersenem a německým čtyřlístkem Frenzel, Riessle, Faisst, Geiger. A když se v posledním kole připojila ještě parta kolem Rydzeka a Grabaaka, o prvenství rázem usilovalo patnáct sdruženářů! Vše nakonec rozhodl svým trhákem ve stoupání dva kilometry před cílem Vinzenz Geiger, Lamparter udržel druhé místo a třetí pozici vydřel ve finiši Rydzek.

Závodů ve Val di Fiemme se tentokrát nezúčastnil Lukáš Daněk, jenž společně s asistentem trenéra Vladimírem Šmídem zvolil přípravu v Seefeldu.

Světový pohár mužů ve Val di Fiemme, 11. závod – Gundersen HS106/10 km: 1. Geiger (Něm.) 26:14,5, 2. Lamparter (Rak.) +5,0 s. 3. Rydzek (Něm.) +5,7, 4. Ilves (Est.) +11,2, 5. Andersen (Nor.) +12,5, 6. A. Watabe (Jap.) +12,8, 7. Frenzel (Něm.) +13,2, 8. Grabaak +13,4, 9. J. Oftebro (oba Nor.) +13,5, 10. Faisst (Něm.) +14,4… 28. Vytrval +1:46,0 min, 34. Portyk (oba Česko) +2:40,7.

Pořadí Světového poháru mužů po 10 bodovaných závodech: 1. Riiber 700 bodů, 2. Lamparter 600, 3. Geiger 530, 4. Weber (Něm.) 378, 5. Frenzel 370, 6. J. Oftebro 299, 7. Seidl (Rak.) 281, 8. A. Watabe 276, 9. Schmid (Něm.) 265, 10. Grabaak 254… 35. Portyk 24, 43.-44. Daněk 8, 45. Vytrval 7. Bodovalo celkem 51 závodníků.

SP žen bez české účasti

V sobotu 8. ledna se ve Val di Fiemme konal také závod Světového poháru žen v severské kombinaci. Na startu však chyběla česká reprezentantka Tereza Koldovská, která se zúčastnila Youth Cupu v Harrachově. Sdruženářky tentokrát začínaly během, v němž zvítězila Japonka Anju Nakamurová s náskokem 17,1 s před dosavadní suverénkou Gydou Westvoldovou Hansenovou z Norska. Jenže ve skoku potvrdila vítězka všech předchozích závodů své kvality a skokem dlouhým 101 m se vyhoupla do čela. Japonka totiž zdolala vzdálenost o 9,5 m kratší.

Světový pohár žen ve Val di Fiemme, 6. závod – Mass Start HS106/5 km (24 účastnic): 1. Westvoldová Hansenová (Nor.) 128,9 bodu, 2. Nakamurová (Jap.) 110,5, 3. Hirnerová (Rak.) 109,4, 4. Kasaiová (Jap.) 106,4, 5. Mari Leinanová Lundová 105,5, 6. Marte Leinanová Lundová (obě Nor.) 102,7.

Pořadí Světového poháru žen po 6 závodech: 1. Westvoldová Hansenová 600 bodů, 2. Hagenová (Nor.) 311, 3. Marte Leinanová Lundová (obě Nor.) 290, 4. Volavšeková 282, 5. Kasaiová 258, 6. Sieffová (It.) 238… 25. Koldovská (Česko) 37. Bodovalo celkem 35 závodnic.