Debutant Konvalinka slaví první body ve Světovém poháru!

5 min 12 s

Osmnáctiletý český sdruženář Jiří Konvalinka ve svém prvním individuálním závodě ve Světovém poháru dokázal vybojovat první body! V sobotním závodě ve finském Lahti dokonale využil svých skokanských kvalit a v běžecké části se mu povedlo uhájit umístění v elitní třicítce, když doběhl na 28. místě.

Konvalinka, jenž zažívá průlomovou sezonu, se hned v prvním individuálním závodě ve Světovém poháru v kariéře ve finském Lahti prosadil na bodovaná umístění! Jedná se o další potvrzení pozice jednoho z nejtalentovanějších závodníků současnosti, což ostatně prokázal i na únorovém juniorském šampionátu ve Whistleru.

Po výborném druhém místě v provizorním kole se stal šestým nejlepším juniorem kanadského mistrovství světa. A svými výkony nejen na MSJ, ale také v Alpen Cupu, si nakonec vysloužil pozvánku na mistrovství světa do Planice a nyní rovněž k prvním závodům mezi elitou v rámci Světového poháru.

Jeho sobotní cesta za premiérovými body začala v polední skokanské části. Přestože se na řadu dostal už jako šestý v pořadí, nakonec se díky skoku dlouhému 122,5 metru hřál poměrně dlouho mezi nejlepší trojkou závodu. Propadat pořadím se začal až ve chvíli, kdy se na můstku střídalo jedno velké sdruženářské jméno za druhým.

Nakonec talentovaný Čech obsadil ve skokanské části výborné 17. místo se ztrátou 1 minuty a 52 sekund na vedoucího Kristjana Ilvese z Estonska.

V běžecké části na 10 kilometrů se pak Konvalinkovi sice mnohem starší a zkušenější závodníci z pozic okolo začali vzdalovat, ale nadále se držel skupiny, která bojovala o bodovaná umístění. Český reprezentant navíc chytře šetřil energií a v závěrečném okruhu se mu díky tomu povedlo usadit se na 28. místě, které si také donesl až do cíle. Jeho sobotní výkon mu tím pádem vynesl premiérové tři body do hodnocení Světového poháru.

Druhý český reprezentant, Ondřej Pažout, se do běžecké části nevypravil. Ve skokanské části předvedl 112,5 metru a obsadil průběžné 40. místo se ztrátou 37 sekund na body.

Vítězem předposledního závodu sezony se stal norský fenomén Jarl Magnus Riiber. V posledních stovkách metrů se dokázal utrhnout od Estonce Kristjana Ilvese, jenž si doběhl pro druhou příčku. Třetí skončil další Nor Jens Luraas Oftebro.