×
Čeští sdruženáři vynechají další závody Světového poháru – přednost má psychická relaxace a příprava na MS

Čeští sdruženáři vynechají další závody Světového poháru – přednost má psychická relaxace a příprava na MS

01.02.2019

Až do začátku mistrovství světa v klasickém lyžování v Seefeldu (20. února až 3. března) se čeští reprezentanti v severské kombinaci (na snímku) nezúčastní žádného závodu Světového poháru. Vedení úseku k tomuto rozhodnutí vedly nepřesvědčivé výkony sdruženářů ve většině mezinárodních vystoupení v novém roce. Přednost dostane příprava na světový šampionát.

Svěřenci trenéra Marka Šablatury tak budou chybět nejen tento víkend při dvou individuálních závodech v Klingenthalu (1.-3. 2.), ale také 8.-10. února v Lahti, kdy je na programu kromě individuálního měření sil také týmový sprint.

„Až na několik výjimek nebyly lednové výkony reprezentantů dobré a nedařilo se jim především ve skokanské části. Kluci určitě chtěli, ale tím, jak se jim opakovaně nedařilo, se nakonec dostali pod psychický tlak, který padl i na nejzkušenějšího Tomáše Portyka. Příliš jim nepomohl ani nesmírně nabitý program Světového poháru – každý víkend závody, k tomu dlouhé přesuny a minimum času i prostoru k tréninku. Bylo to ubíjející. V tomto stavu neměly smysl neúspěšnou sérii protahovat, závodníci se spíše potřebovali dostat pryč ze sněhu,“ vysvětluje důvody Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

Tento týden absolvovali reprezentanti krátké relaxační soustředění ve Sportovním centru Nymburk. Zúčastnili se ho Lukáš Daněk, Miroslav Dvořák, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk a Jan Vytrval (všichni Dukla Liberec). Náplň tvořily nejrůznější hry, odpočinkové soutěže a aktivity uvolňující psychiku.

„Mám z toho dobrý pocit a bylo vidět, že kluci se uvolnili a přišli na jiné myšlenky. Na sezonu jsou připraveni velice dobře, teď jde jen o to, aby neúspěch hodili za hlavu, srovnali se a předváděli výkony, na které mají. Ostatně Světový pohár v této fázi vynechává i mnoho dalších špičkových sdruženářů z jiných zemí, kteří dávají přednost tréninku před mistrovstvím světa,“ dodává Tomáš Slavík.

Víkend stráví čeští reprezentanti doma a v pondělí 4. února je čeká cesta na osmidenní skokanské soustředění do Planice. Týden poté už startuje světový šampinát v Seefeldu.

 Hlavní partner

Audi

Partneři

Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi Audi