Čeští sdruženáři na MS juniorů v Zakopaném: 12. Konvalinka, 17. Koldovská, 20. Fadrhons

8 min 33 s

Úvodními sdruženářskými soutěžemi na juniorském mistrovství světa v klasickém lyžování v Zakopaném byly ve středu 2. března individuální závody chlapců a děvčat. Dívčí titul putoval zásluhou Anniky Sieffové do Itálie, chlapecký získal Rakušan Stefan Rettenegger. Z českých reprezentantů dosáhl nejlepšího umístění Jiří Konvalinka (na archivném snímku z Youth Cupu), jenž skončil na solidní dvanácté příčce. Sedmnáctá doběhla do cíle Tereza Koldovská a umístění v elitní dvacítce stihl i Matěj Fadrhons.

Covid vyřadil norské favoritky

Šampionát juniorek měl nečekanou předehru. Téměř kompletní družstvo Norek, v jehož sestavě byly i jednoznačně největší favoritky na zlato v čele s Westvoldovou Hansenovou či sestrami Mari a Marte Leinanovými, chybělo na startu kvůli pozitivním testům na covid! Severskou velmoc tak zastupovala pouze náhradnice Leiraamová.

Ve skokanské části se představilo na můstku HS105 24 účastnic, které kvitovaly, že vane velice příznivý vítr. Nejdál dopadla Annalena Slamiková z Rakouska a výkonem 97,5 m se ujala průběžného vedení. Za ní skončily Haruka Kasaiová z Japonska s 95 m (+6 s) a Annika Sieffová z Itálie s 93 m (+12 s). Mladé české reprezentantky na špičkovou konkurenci nestačily a hodně ztratily. Tereza Koldovská přistála na 68 m, což znamenalo 20. příčku (+3:57 min). Jolana Hradilová zdolala na 63,5 m a byla na 22. pozici (+4:29 min).

V běhu na 5 km Slamiková propadla, ale přestože excelovaly především německé sdruženářky, Nathalii Armbrusterové to vyneslo „jen“ bronz. Po výborném finiši totiž usedla na uvolněný trůn Italka Sieffová, která těsně udolala Japonku Kasaiovou. Tereza Koldovská potvrdila ve stopě běžecké kvality – dosáhla třináctého nejlepšího času, vylepšila si své postavení na 17. místo a porazila i Norku Leiraamovou. O jednu příčku v celkové klasifikaci se posunula také Jolana Hradilová.

Desítka těsně unikla

Startovní listina chlapecké kategorie byla nabita jmény pravidelných aktérů seniorského Světového poháru. V těžké konkurenci 51 závodníků se představil také čtyřlístek českých juniorů. Vedení se ujali Francouz Marco Heinis se 100 m společně s Norem Sebastianem Oestvoldem se 102 m – oba dostali stejně bodů. Třetí Stefan Rettenegger z Rakouska však ztrácel po skoku 99,5 m jen 15 vteřin.

Podle očekávání si ze svěřenců trenéra Martina Zemana vedl nejlépe teprve sedmnáctiletý Jiří Konvalinka, jenž doplachtil na značku 95 m, což mu vyneslo 9. místo (+48 s). Dobrý pokus předvedl i Matěj Fadrhons, který dostal přednost před Lukášem Kohlbergerem, a jeho 93,5 m stačilo na 26. pozici (+1:42 min). Větší délky než 90 m se však čekaly od Lukáše Doležala (28., +1:43 min) i Jana Šimka (31., +1:54 min).

Zhruba do poloviny běžecké části nechal Rettenegger, který prohání i seniory, naději soupeřům, že mohou zaútočit na prvenství. Pak však zařadil vyšší rychlost a suverénně si dojel pro zlatou medaili. Heinis ztratil kontakt hned v prvním okruhu, Oestvold v tom posledním. Naopak skvělou stíhačku předvedl Fin Perttu Reponen, který byl na můstku až třináctý s odstupem 54 vteřin. Bronz v německém duelu získal Tristan Sommerfeldt, sedmý po skoku (+28 s).

Jiří Konvalinka statečně bojoval o umístění v první desítce. Dlouho se o ně pral s Norem Andersenem a Italem Bortolasem, ale v závěru už nedokázal odolat drtivému útoku tria Malacinski, Karhumaa, Stroem. I tak lze celkovou 12. příčku považovat za velice dobrý výsledek. Příjemně překvapil dvacetiletý Matěj Fadrhons, jenž sice po prvním kole jezdil za Janem Šimkem, ale postupně nabíral tempo a probíjel se vpřed. Patnáctý nejrychlejší čas ho vynesl na 20. příčku, jen dvě desetiny vteřiny za vítězem skoku Heinisem. Šestnáctiletý Lukáš Doležal, který skončil 28., sbírá v Zakopaném především zkušenosti a ty mu tato soutěž nepochybně nabídla. O dva roky starší Jan Šimek čekal určitě lepší výsledek – závod ve stopě rozjel slibně, ale svůj vrcholný běžecký výkon v dalším průběhu nepodal. Jeho ambice jsou rozhodně vyšší než ve třetí desítce.

MSJ v Zakopaném – individuální závod dívek, Gundersen HS105/5 km: 1. Sieffová (It.) 14:30,1 min, 2. Kasaiová (Jap.) +0,9 s, 3. Armbrusterová +3,2, 4. Nowaková (obě Něm.) +10,1, 5. Slamiková (Rak.) +23,5, 6. Ikedaová (Jap.) +24,0… 17. Koldovská +3:57,8 min, 21. Hradilová (obě Česko) +5:36,3.

MSJ v Zakopaném – individuální závod chlapců, Gundersen HS105/10 km: 1. Rettenegger (Rak.) 23:30,9 min, 2. Reponen (Fin.) +33,8, 3. Sommerfeldt +39,8, 4. Mach (oba Něm.) +41,9, 5. Oestvold (Nor.) +46,3, 6. Baud (Fr.) +51,0… 12. Konvalinka +1:57,8 min, 20. Fadrhons +2:38,4, 26. Šimek +3:11,6, 28. Doležal (všichni Česko) +3:18,9.