Čeští junioři v Alpen Cupu dvakrát na stupních vítězů

5 min 46 s

Velice vydařený „německý“ víkend 1. – 2. října mají za sebou čeští junioři (na snímku všichni závodníci) v severské kombinaci, svěřenci trenérů Marka Šablatury a Petra Lampy. V Hinterzartenu startovali ve dvou závodech Alpen Cupu a v konkurenci téměř osmi desítek svých vrstevníků z celé Evropy se rozhodně neztratili. Ondřej Pažout navíc skončil v úvodním individuálním závodě druhý a Jan Vytrval ve druhém obsadil bronzový stupínek!

Na premiérové měření sil mladých sdruženářů ve Winterbergu Češi chyběli, ale žádný handicap to pro ně nebyl. Mezi 75 účastníky sobotního dějství (HS 108/5 km) kraloval na můstku s umělou hmotou Rakušan Michael Einkemmer se 107 m, ale hned dva čeští závodníci se za ním drželi s přijatelným odstupem. Pažout byl po skoku pátý za 105 m s odstupem 30 s, Vytrval desátý za 102,5 m (+46 s). Naopak už se tolik nedařilo 38. Lukáši Daňkovi s 94,5 (+1:56 min.) a především Davidu Zemkovi se 78 m (+4:34 min.).

V běhu však tvrdě zaútočil Ondřej Pažout a také Jan Vytrval neustále snižoval svou ztrátu. Pažout se ocitl v silné společnosti Rakušana Simona Hüttela a Němce Christiana Deuschla, ale svůj statečný boj ukončil výborným finišem, v němž ho porazil o pouhé dvě desetiny vteřiny jen Hüttel. Naopak – stejně těsným rozdílem zdolal Deuschla. Vytrval se posunul na výbornou šestou příčku a svou pozici si výrazně vylepšil také Daněk.

V nedělním závodě (HS108/10 km) ovládl můstek Christian Deuschl, jenž skočil 104 m. Nejlepší z Čechů byl tentokrát desátý Jan Vytrval s 97,5 m a odstupem 1:24 min. Další umístění českých reprezentantů: 17. Daněk 96 m (+1:38 min.), 19. Pažout 95,5 (+1:42 min.), 62. Zemek 86,5 (+3:06 min.).

V běžecké části už se Deuschl nenechal o prvenství připravit. Za ním se prosadil skvělým tempem a nejrychlejším během po skoku pětadvacátý Němec Justin Moczarski. Ale pak už do konečného umístění promluvili Češi. Zejména trojlístek Vytrval, Daněk, Pažout podal vynikající výkon a srovnal se v pořadí do 8. pozice! Jan Vytrval si dojel pro bronz se ztrátou 2,6 s na stříbrnou příčku. Lukáš Daněk zaběhl třetí nejrychlejší čas a poskočil až na 4. místo! Také Ondřej Pažout si podstatně vylepšil svou průběžné skokanské postavení a posun zaznamenal i David Zemek.

Zdá se, že čeští junioři mají po výborných výkonech v minulé sezoně slibně nakročeno i do té nastávající.

Alpen Cup, Hinterzarten – 1. závod, HS 108/5 km: 1. Hüttel (Rak.) 11:37,2 min., 2. Pažout (Česko) +0,2 s, 3. Deuschl (Něm.) +0,4 s… 6. Vytrval +10,4, 25. Daněk +1:21,8 min., 70. Zemek (všichni Česko) +4:49,7 min.

Alpen Cup, Hinterzarten – 23. závod, HS 108/10 km: 1. Deuschl 24:27,0 min., 2. Moczarski (oba Něm.) +11,8 s, 3. Vytrval +14,4, 4. Daněk +22,3, 8. Pažout +41,3, 49. Zemek (všichni Česko) + 3:19,9 min.

Celkové pořadí po čtyřech závodech: 1. Moczarski 260, 2. Deuschl 220, 3. Pfordte (Něm.) 160… 7. Pažout 112, 8. Vytrval 100, 19. Daněk 56. Bodovalo 51 závodníků.