Alpen Cup: Čtveřice českých reprezentantů v elitní dvacítce, prvenství slavili Liardon s Gruberovou

5 min 38 s

Alpen Cup mládeže se tento víkend koná ve francouzské obci Gérardmer. Z českých chlapců se v sobotu nejvíce zadařilo čtrnáctému Jiřímu Kubalákovi, z dvojice českých dívek byla úspěšnější patnáctá Julie Ošmerová. Z prvenství se radovali Marceau Liardon a Katharina Gruberová.

Nejprve se zaměřme na závod chlapců. Z českých reprezentantů se ve skokanské části nejvíce zadařilo Štěpánu Janatovi, který se za 64,5 metru zařadil na třináctou příčku. Šestnáctý byl Jiří Kubalák (64 m), druhou desítku uzavíral Martin Balatka (58,5 m). Ve třetí desítce pořadí se nacházel Marek Hradil (59 m), ve čtvrté pak zbylí dva Češi Tobiáš Prokůpek (49,5 m) s Ondřejem Sovou (50,5 m).

Nejlepší skok předvedl Lovro Percl Serucnik ze Slovinska, jenž doletěl do vzdálenosti 70,5 metru. Na záda mu dýchal krajan Timon Brglez (69,5 m), třetí místo okupoval francouzský reprezentant Marceau Liardon (69,5 m).

Běh na lyžích pořadím výrazně zamíchal. Velmi dobře si počínal Jiří Kubalák, který do cíle dorazil na čtrnáctém místě a byl nejlepším Čechem v závodě. Martin Balatka udržel umístění na chvostu druhé desítky. Nejlepší český závodník po skokanské části Štěpán Janata se propadl do třetí desítky výsledkové listiny, v níž se udržel i Marek Hradil a polepšil si do ní Ondřej Sova, Tobiáš Prokůpek obsadil konečnou 34. pozici.

Pořádně se zamotala i bitva o vítězství. Po dramatickém finiši slavil prvenství Marceau Liardon, jenž o pouhé čtyři desetiny zdolal po skoku až pátého Švýcara Noe Kempfa. Stupně vítězů doplnil Rakušan Kenji Grossegger, dva nejlepší závodníci po skoku postavení na bedně neudrželi.

Do závodu dívek se zapojily dvě Češky. Po skokanské části byla tou lépe postavenou Julie Ošmerová, ta za 53,5 metru figurovala na čtrnáctém místě. Barbora Štěpánková okupovala za 50,5 metru sedmnáctou příčku.

Na prvenství zadělala Slovinka Manca Kobentarová, jež zapsala 69,5 metru a na druhou Katharinu Gruberovou (65,5 m) získala náskok jedenácti vteřin. O dalších dvacet sekund zpět byla třetí Němka Anna Deufelová (62,5 m).

Obe Češky si v běžecké části o jednu pozici pohoršily. Julie Ošmerová proběhla cílem na patnáctém místě, Barbora Štěpánková skončila o tři pozici za krajankou osmnáctá.

Přestože Manca Kobentarová bojovala statečně, tak vítězství nezískala, neboť Katharina Gruberová působila na lyžích ještě o něco lepším dojmem a Slovinku nakonec pokořila rozdílem čtvrt minuty.  O stupně vítězek se strhl velký boj mezi dalšími Rakušankami Evou-Marií Holzerovou a Annou-Sophií Gredlerovou, o dvě vteřiny byla úspěšnější první zmíněná sdruženářka.

Individuální závody obou kategorií jsou na programu i v neděli.

Oficiální výsledky závodu chlapců naleznete ZDE, závodu dívek ZDE.