Zrakově postižená klasická lyžařka obstála na ODM 2023 i mezi svými vrstevnicemi bez handicapu

Zrakově postižená klasická lyžařka obstála na ODM 2023 i mezi svými vrstevnicemi bez handicapu

6 min 21 s


Královehradecký kraj je 22. – 26.1.2023 pořadatelem 20. ročníku Olympiády dětí a mládeže. Olympiáda dětí a mládeže (ODM) vznikla v roce 2003 jako projekt Českého olympijského výboru pořádaný ve spolupráci s jednotlivými kraji a sportovními svazy. „Od začátku je naším cílem dát dětem motivaci chtít něco dokázat, pracovat na sobě a taky zařadit pohyb a hodnoty fair play do svého každodenního života,“ říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Za dvě desítky let prošlo největší multisportovní akcí u nás 50 000 mladých sportovců a sportovkyň. Některým z nich se podařilo zažít i velkou olympiádu, pro jiné byla ODM největší sportovní akcí, pro všechny to byl ale životní zážitek.

Součástí ODM 2023 v Královehradeckém kraji jsou i závody pro zrakově postižené v běžeckých disciplínách. Na podzim minulého roku se nám podařilo s pořadatelem závodů na ODM vyjednat výjimku pro zrakově postiženou lyžařku Simonu Bubeníčkovou, která se mohla zúčastnit běžeckých závodů ve volném stylu na 4 Km.

STK odborného sportovního úseku běžeckých disciplín SLČR již minulou sezónu uzpůsobila pravidla Českého poháru běžeckých disciplín tak, aby se i zrakově postižení mohli závodů pořádaných SLČR oficiálně účastnit.   

Na ODM 2023 machovská běžkařka S. Bubeníčková, která se na závody připravuje pod vedením Martiny Chrástkové a Davida Šrůtka, zajela ve volném stylu na 4 Km z 29. startujících skvělé 15. místo. Jde sice o výsledek mimo oficiální výsledkovou listinu ODM v této disciplíně, ale pro nás i Simonu byla tato možnost jedinečnou příležitostí, jak mohla Simona své schopnosti poměřit v top závodě. A evidentně obstála!

„Simona ukázala, že o ní ještě uslyšíme. 15. místo z 29 startujících mezi vrstevnicemi bez handicapu na výběrovém závodu v ČR je prostě skvělý výkon. Svaz lyžařů ČR koordinuje kroky s trenéry i rodinou tak, abychom mohli na podzim 2023 Simonu vyslat na zdravotní klasifikaci FIS Para Nordic. Následně počítáme s tím, že se Simona se svým týmem bude zapojovat do mezinárodních závodů FIS Para Nordic a doufám, že se nám podaří naplnit i očekávání, která směřují k roku 2026“ hodnotí pondělní vystoupení Simony Bubeníčkové na ODM Marek Dušek, předseda Komise handicapovaných lyžařů na SLČR.

Svaz lyžařů ČR je Národní sportovní agenturou jmenovaný na období 2022 – 2023 jako gestor pro oblast para lyžování a para snowboardingu. V červenci 2022 předal International Paralympic Committee (IPC) řízení para lyžování a para snowboarding mezinárodní lyžařské federaci FIS, tedy na národní úrovni Svazu lyžařů ČR. Sportovní přípravu SLČR zajišťuje lyžařům s různým typem zdravotního znevýhodnění prostřednictvím Centra handicapovaných lyžařů. V případě, že by se někdo z handicapovaných lyžařů chtěl zapojit do oficiálních tréninků SLČR nebo se chtěl jen přijet podívat na průběh tréninku, nechť prosím kontaktuje Marka Duška na marek.dusek@czech-ski.com nebo na 777 333 818.Pomoc Ukrajině