Zpráva o činnosti Komise handicapovaných lyžařů SLČR

Zpráva o činnosti Komise handicapovaných lyžařů SLČR

15 min 18 s


Komise handicapovaných lyžařů (KHL) funguje ve struktuře SLČR od roku 2014. Handicapovaní lyžaři se začali se svými kluby integrovat v SLČR od roku 2007. Svaz lyžařů ČR na základě usnesení VV SLČR U3/2/23/09/19 z 23. září 2019 schválil zřízení Sportovního centra alpského lyžování handicapovaných SLČR a na základě dlouhodobé činnosti v této oblasti pověřil Centrum handicapovaných lyžařů organizačním vedením SC.

V červnu 2022 převedl International Paralympic Committee (IPC) řízení zimních sportů pod Mezinárodní lyžařskou a snowboardovou federaci FIS. SLČR je pro roky 2022 – 2023 Národní sportovní agenturou uznaným gestorem pro oblast paralyžování a parasnowboardingu.

Činnost KHL je realizována ve dvou programech – výukový a sportovní. Výukový program má za cíl zapojení široké veřejnosti lidí s různým typem zdravotního znevýhodnění do výukových lyžařských kurzů, kde do projektu vedle zdravotně znevýhodněných lyžařů různých věkových či sociálních skupin zapojujeme dobrovolníky s jejich dětmi, tak i studenty, kteří mají své obory zaměřené na práci s handicapovanými (FTK UP v Olomouci, FTVS UK Praha, Univerzita Hradec Králové, VOŠP Litomyšl atd.).

Výukový program realizujeme od konce devadesátých let v zimních střediscích Krkonoš (Špindlerův Mlýn, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou) formou víkendových a týdenních pobytových akcí s cíleným výukovým programem. Ve výukovém programu jsme v letošní sezóně zrealizovali během 121 dní 34 různých akcí (17 týdenních, 15 víkendových výukových kurzů, 2 metodické víkendy), do kterých jsme zapojili přes 110 lidí s různým typem handicapu (tělesný, zrakový, intelektuální, kombinovaný nebo lyžaři neslyšící, transplantovaní) ve věku 5 – 64 let. Výukové kurzy jsme organizovali jak pro jednotlivce, tak i pro organizované skupiny především v zimních střediscích Krkonoš (Špindlerův Mlýn).

Sportovní program jsme řešili organizovaně v týmu CHEZCH PARA ALPINE SKI TEAMu, ale i individuálně. CZECH PARA ALPINE SKI TEAM pracoval do listopadu pod vedením trenérky Veroniky Fišerové, následně sportovce převzal Tomáš Lisý s Františkem Dostálkem. Individuálně se naši sportovci připravovali pod vedením svých osobních trenérů Kateřiny Prokšová, Michala Kunsta a Petra Vodrážky. Reprezentační tým alpských lyžařů se skládal ze sportovců s tělesným (Petr Drahoš, Přemysl Liška, Petr Novotný, Tomáš Vaverka), zrakovým (Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou), intelektuálním handicapem (Magdaléna Sailerová) a neslyšící alpští lyžaři (Terezka Kmochová, Jiří Hartig, Matěj Ponocný). Vedle alpských lyžařů zaštiťujeme sportovní činnost neslyšícího snowboardisty Tomáše Pazderu a začali jsme tvořit nový tým PARA NORDIC (zrakově postižená Simona Bubeníčková, tělesně postižený Matěj Škoda, transplantovaný sportovec Miloš Dušek). Sportovní tým jsme postupně doplňovali v rámci organizovaných náborových kempů o nové sportovce (monoski – Nela Ďopanová, tělesně postižený stojící lyžař Ondřej Brož, zrakově postižení Jan Hrdina s trasérem Lukášem Hrdinou, Tadeáš Kříž s trasérkou Terezou Mohylovou). U Tadeáše s Terezou předpokládáme, že po absolvování podzimní zdravotní klasifikace se zapojí do mezinárodních závodů v kategorii FIS PARA

Sezónu paraalpští lyžaři zahájili červencovým tréninkem rychlostních disciplín v Norsku, na které navazovaly další kempy v litevské Snow Areně Druskininkai či na ledovcích. Od ledna jsme plánovali přesunout tréninkové kempy na Stoh ve Špindlerově Mlýnu, ale klimatické podmínky nám to umožnily až v únoru. Pro reprezentanty jsme v průběhu sezóny připravili 24 tréninkových kempů v našich obvyklých lokacích (Kauntertal, Mölltal, Pitztal, Bormio, Kromplatz a zároveň jsme k tréninku využili možnosti trénovat před jednotlivými mezinárodními závody), zrealizovali jsme 5 náborových akcí do nově se tvořící sportovní skupiny.   

Od listopadu se naši reprezentanti začali účastnit mezinárodních závodů (FIS PARA, DEAF Ski Europacup, FIS), v březnu jsme byli pořadateli mezinárodních závodů FIS PARA v technických disciplínách (obří slalom, slalom speciál) v kategorii národního mistrovství (FIS PARA NC) a běžných závodů FIS PARA.  Souběžně s mezinárodními závody FIS PARA jsme pořádali i domácí závody (MČR 2022 a 2023) pro tělesně postižené, intelektuálně znevýhodněné a transplantované lyžaře. Pro sportovce jsme v zimní sezóně připravili v průběhu 127 dní 63 různých akcí. Paralyžaři SLČR se zapojili do 25 různých mezinárodních soutěží, kde se zapojili do 51 závodů v technických i rychlostních disciplínách.

Mezi nejkvalitnější sportovní výkony našich reprezentantů bezpochyby patří neslyšící lyžaři Tereza Kmochová a Jiří Hartig, kteří se zapojují do běžných závodů zdravých lyžařů. Tereza Kmochová na MČR 2023 zdravých alpských lyžařek obsadila skvělé 6. místo ve slalomu speciál. Mezi muži obsadil Jiří Hartig na republikových závodech fantastické 2. místo ve slalomu speciál a v celkovém pořadí Českého poháru obsadil 3. místo. Mezi neslyšícími se Jiřímu Hartigovi tradičně dařilo, vyhrál všechny závody DEAF Ski Europacupu a navázal tak na celkové vítězství z loňské sezóny. V mezinárodních závodech FIS PARA se nejvíce dařilo Tomáši Vaverkovi, který se zúčastnil Světového poháru v italské Cortině, dějišti příštích zimních paralympijských her. Nejlepší sportovní výkon podal Tomáš Vaverka ve finále Evropského poháru, kde obsadil skvělé 6. místo ve své disciplíně, obřím slalomu.

PARA NORDIC SKI TEAM je nově se tvořící sportovní skupina v našem svazu, kterou vede Martina Chrástková. Do zimní sezóny jsme vstupovali pouze se zrakově postiženou lyžařskou Simonou Bubeníčkovou, kterou jsem vzhledem k nízkému věku nemohli zařadit do zdravotní klasifikace FIS PARA NORDIC. Klasifikaci bude moci Simona absolvovat až na podzim 2023. Společně s ní se v týmu objeví i trutnovský Matyáš Škoda a Miroslav Motejzík, kteří bude soutěžit v závodech FIS PARA NORDIC v kategorii tělesně postižených stojících lyžařů (malformace horní končetiny/amputace dolní končetiny). Dalším členem skupiny byl v letošní sezóně transplantovaný lyžař Miloš Dušek, který se zúčastnil mj. Jizerské 50. V lednu se Simona Bubeníčková se svým trasérem Davidem Šrůtkem zúčastnila 20. ročníku Olympiády dětí a mládeže, která se konala v Královehradeckém kraji. Vedle paralyžařských závodů pro zrakově postižené se Simona mohla se svým trasérem zapojit i do disciplíny 4 Km volně (starší dívky r. 2008). Na výběrovém závodě skončila mezi dalšími 28 zástupci jednotlivých krajů na fantastickém 15. místě a stále se oblíbenkyní dětských fanoušku na ODM 2023. Běžkaři se v aktuální sezóně zapojili na území ČR do 9 závodů. 

Do celého projektu gestorství jsme v průběhu 187 dní zrealizovali 98 různých akcí, z toho 63 ve sportovním programu (16 soutěží FIS PARA, kde se sportovci zapojili do 30 různých závodů v technických a rychlostních disciplínách/ neslyšící absolvovali dva závody DEAF Ski Europacupu, kde soutěžili v 7 disciplínách/ neslyšící se zapojili do 7 soutěží v rámci závodů FIS, kde startovali ve 14 závodech/ PARA NORDIC se zapojili do 9 závodů v ČR/ zorganizovali jsme 5 náborových akcí do nově se tvořícího sportovního týmu/ 24 tréninkových kempů), 34 ve výukovém programu pro širokou veřejnost (17 týdenních, 15 víkendových výukových lyžařských kurzů, 2 školení instruktorů monoski) a činnost svazu jsme prezentovali v rámci stánku SLČR během Světového poháru ve Špindlerově Mlýnu. Do zimní sezóny 2022/2023 jsme zapojili 310 lidí (136 handicapovaných lyžařů, 5 trasérů u zrakově postižených lyžařů, 149 dobrovolníků, z toho 17 licenčních instruktorů monoski a 20 děti našich instruktorů a dobrovolníků).



Pomoc Ukrajině