Zimní sezónu jsme u o Velikonocích definitivně ukončili

Zimní sezónu jsme u o Velikonocích definitivně ukončili

10 min 15 s


Zimní sezóna 2021/2022, sezóna pocovidová, je za námi. Sezónu jsme zahájili tradičně sportovním programem koncem května na ledovci Mölltal a ukončili taktéž tradičně, výukovým kurzem ve Skiareálu Špindlerův Mlýn o Velikonocích, kdy skiareál ve Svatém Petru definitivně uzavřel svahy pro sezónu 2021/2022.

Z pohledu celkového projektu Centra handicapovaných lyžařů, sportovního centra handicapovaných lyžařů SLČR, můžeme sezónu hodnotit pozitivně, ale máme dílčí projekty, které se nám v aktuální sezóně z různých důvodů nepodařilo zrealizovat nebo jsme nenaplnili stanovené cíle.

Sportovní program byl primárně v letošní sezóně zaměřen na zajištění účasti Czech Para Alpine Ski Teamu na XIII. zimních paralympijských hrách. Sezónu jsme zahájili již koncem května a pro naše sportovce jsme pod vedením trenéra Pavla Fišera zrealizovali 113 dní, během kterých jsme uspořádali 19 tréninkových kempů v zahraničí či v Krkonoších, sportovci se zapojili do 10 závodů IPC, v ČR se zúčastnili Českého poháru na Lipně. Od 1.ledna 2022 jsme náš projekt v rámci Sportovního centra alpského lyžování handicapovaných pod SLČR rozšířili o neslyšící alpské lyžaře, snowboardisty a intelektuálně znevýhodněné lyžaře, které jsme zapojili do sportovní přípravy Czech Para Alpine Ski Teamu v Krkonoších. Celkem jsme ve sportovním programu během 126 dní připravili pod vedením trenérů SLČR 43 různých akcí. Sportovci s tělesným a spastickým handicapem se zúčastnili 10 závodů IPC různých výkonnostních úrovních, ve kterých se zapojili do 23 soutěží v rychlostních či technických disciplínách (WPAS 3x, NC 5x, EC 3x, WC 4x, WCH 3x, ZPH 5x). Alpští neslyšící lyžaři se zapojili do 11 závodů, z toho byly 2 závody DEAF SKI EUROPA CUP (2x SG, 2x SC, 2x GS, 2x SL) a 9 závodů FIS v ČR či na Slovensku, kde se zapojili do 27 závodů v technických (10x GS, 13x SL) a rychlostních disciplínách (2x SG, 2x SC). Jasným úspěchem či neúspěchem jsou ve sportu výsledky. A zde jsme u tělesně postižených alpských lyžařů rozhodně nenaplnili předsezónní očekávání. Opakem byly sportovní úspěchy neslyšících alpských lyžařů Terezy Kmochové a Jiřího Hartiga. Tereza se v sezóně 2021/2022 stala mezi "zdravými lyžařkami" Mistryní ČR v Super-G a Superkombinaci, v celkovém pořadí Českého poháru obhájila loňské prvenství a potvrdila svou jedinečnost nejen ve sportu zdravotně postižených. Jiří Hartig se na mezinárodních závodech pro neslyšící (Deaf Ski Europacup) umisťoval na předních pozicích a ovládl celkové hodnocení Deaf Ski Europacupu.

Výukový program se nám podařilo restartovat celkem úspěšně. I přes různá proticovidová omezení z kraje sezóny jsme zrealizovali prakticky všechny plánované kurzy. Největší problém, se kterým jsme se potýkali prakticky celou sezónu, byly často zrušená účast na kurzu těsně před jeho zahájením. I s touto situací jsme se naučili fungovat a ve výukovém programu Centra jsme zrealizovali v zimních střediscích Krkonoš 33 různých akcí – jeden víkend zaměřený čistě na školení instruktorů, 16 týdenních a 16 víkendových výukových lyžařských kurzů pro 100 lyžařů s různým typem handicapu. Bohužel dalších 17 handicapovaných lyžařů se do kurzů nezapojili z kapacitních důvodů (jednalo se o kurzisty, kteří zrušili účast na kurzu z důvodu nemoci a následně jsme nenašli vhodný náhradní termín).

Projekt, který se nám v letošní sezóně nepodařil zrealizovat byly mezinárodní závody International Paralympic Committee (IPC). Po loňském nezdaru, kdy jsme mezinárodní závody nezrealizovali z všeobecně známých důvodů (skiareály byly prakticky celou sezónu uzavřeny), jsme pro letošní rok plánovali uspořádat jak přeložené MČR 2021, tak i MČR 2022 v technických disciplínách (SL, GS). V plánu jsme měli uspořádat jak závody IPC v kategorii WPAS (MČR 2021) a NC (MČR 2022), tak i vložené závody pro intelektuálně znevýhodněné lyžaře v rámci MČR 2021 a 2022.  Termínově jsme se ve Skiareálu Rokytnice nad Jizerou domluvili na datu před ZPH v Číně (17. – 20.2.2022). Následně nás IPC požádalo o změnu termínu tak, aby si na našich závodech mohli splnit limity IPC pro ZPH sportovci, kteří limity neměli ještě splněné. Týkalo se to i českých reprezentantů P. Hetmera a T. Vaverky, kteří se z různých důvodů nezúčastnili v letošní sezóně mezinárodních závodů. IPC jsme z pragmatických důvodů vyšli vstříc a termín i přes komplikace s ubytováním změnili na 9. – 13.2.2022. Bohužel situace s Covid 19 v únoru kulminovala a nám se začaly postupně zahraniční týmy odhlašovat. V době, kdy jsme neměli jistotu státní podpory (Národní sportovní agentura ještě začátkem února, vlastně ani na konci letošní sezóny, nevypsala Výzvu na Významné sportovní akce ZPS 2022), museli jsme závody odložit na termín po ZPH ve druhé polovině března. I ten jsme nakonec z výše uvedených důvodů museli zrušit a letošní MČR 2022 budeme přesouvat na rok 2023. Pomoc Ukrajině