Skončilo MS 2021. Drahoš obsadil 15. místo v GS a 11. místo v SL

7 min 59 s

V neděli 23. ledna byl paralelním slalomem zakončen světový šampionát pro rok 2021. Celosvětová pandemie kolem onemocnění covid-19 se stala hlavním nepřítelem takřka všech sportovních akcí, malých i velkých. Tak to bylo i v případě MS 2021. Nakonec ho Mezinárodní paralympijský výbor uspořádal až v lednu 2022 v norském Lillehammeru a nutno říct, že šlo o špičkově zorganizovanou akci. To vše za účasti dvou českých reprezentantů Petra Drahoše a Pavla Bambouska.

Mistrovství světa, na jehož přípravy budou všichni organizátoři a účastníci asi dlouho vzpomínat. Ještě v minulém roce, když se měl konat testovací závod, tak se v Evropě poprvé se uzavřely hranice takřka všech zemí. Bylo to v době, kdy například Pavel Bambousek získal ve finále Evropského poháru tři medaile a skončil druhý v celkovém hodnocení.

Koronavirus hrál výraznou roli také při odjezdu celého českého týmu do Norska. Těsně před odjezdem byl jeden člen pozitivní po PCR testu, i když neměl žádné příznaky. Následovalo rušení trajektu, letenek a hledání cesty, jak tým do Norska na MS dostat. Díky podpoře Českého paralympijského výboru a pana doktora Větvičky se vše nakonec podařilo. Po třech negativních PCR testech sportovce došlo k vyvázání z nařízené karantény a mohlo se vyrazit směr Norsko. Sice se zpožděním, ale přeci.

Trenér Pavel Fišer vyrazil po suchu s veškerým vybavením a zázemím už 13. ledna, sportovci Pavel Bambousek, Petr Drahoš a fyzioterapeutka Bára Hegmonová odletěli 16. ledna přímým spojem do Osla.

První dva dny využil český tým k tréninku a aklimatizaci. Závod v obřím slalomu se jel ve středu 19. ledna za ideálních podmínek. Bohužel Pavel Bambousek vjel ve spodní pasáži trati do vyjeté díry, dostal se mimo trať a první kolo tak nedokončil. Ve stejném místě měli problémy i ostatní závodníci. Petr Drahoš ne příliš přesvědčivou jízdou dokončil úvodní kolo na 19. místě. Ve druhém kole technicky zdařilou jízdou, ale postrádající větší jistotu a dynamiku, finišoval na slušné 15. pozici.

O den později se Češi s týmem Velké Británie začali připravovat za včasných ranních hodin tréninkem ve slalomu, kdy se náhodně počtem tréninkových bran trefili do závodu prvního kola, 52 bran. „Během tréninku slalomu jsem byl velice spokojen, neboť Pavel i Petr předvedli dobré aktivní jízdy, které mimochodem pochválil i hlavní trenér Velké Británie – ‚very good boys!‘,“ zhodnotil čtvrteční trénink slalomu trenér Pavel Fišer.

Bohužel závod, jak už to někdy bývá, nevyšel podle přestav a predikcí po výborném tréninku. Slalom se jel za ideálních podmínek, bylo jasno, teplota mínus sedm stupňů, podložka tvrdá. Oba sportovci chybovali v horní pasáži trati, kde ztratili více jak pět vteřin. Pavel Bambousek se po projetí hrany dostal mimo stopu, snažil se sice o udržení v trati, ale na ledovém podkladu se již nepodařilo a byl diskvalifikován. Petr Drahoš ve spodní pasáží také chyboval, ale dokončil na 13. pozici. Petr v druhém kole nejel bez chyb, ale závod dokončil celkově na výborném 11. místě z 28 startujících.

Poslední závod šampionátu byl paralelní slalom. Kritéria kvalifikačního kola paralelního závodu jednotlivců byla přísná. Do dalšího kola postupovalo 16 nejrychlejších mužů a žen ze všech kategorií. Oba čeští závodníci měli červenou trať. Pavel Bambousek porazil Jasmina Bambura (USA), Petr Drahoš porazil Roberta Enigla (USA), přesto do dalšího kola nepostoupili. Z kategorii sedících však nepostoupil žádný závodník.

„Celé mistrovství světa bylo velmi dobře zajištěné, kvalitní tratě, dobré počasí. Měli jsme velmi kvalitní tréninky GS, SL i paralelu. Stručně řečeno kvalitní zázemí, tréninky a podpora závodníků nebyla jejich výkony bohužel zúročena,“ shrnul působení českých sjezdařů reprezentační trenér Pavel Fišer.