Paralyžaři se zúčastnili rozvojového kempu FIS PARA NORDIC v italském Livignu

Paralyžaři se zúčastnili rozvojového kempu FIS PARA NORDIC v italském Livignu

5 min 2 s

Na začátku dubna, konkrétně 1.–7. 4. 2024, se v Italském Livignu uskutečnil historicky první tréninkový kemp pro para běžce na lyžích pod patronací FIS. Českému para-běžeckému týmu se podařilo si rezervovat místa hned pro 3 mladé závodníky: Simonu Bubeníčkovou, Nelu Kuiper, Matěje Škodu, guida pro závodníka se zrakovým hendikepem (Annu Kráčmarovou) a trenéra celého týmu (Martinu Chrástkovou). Kempu se účastnila i Olga Kuiper, a to jak v pozici pomocníka Nele, tak i jako budoucí trenér.


Na konci března bylo Livigno obdařeno značnou sněhovou nadílkou, tudíž podmínka pro lyžování byla skvělá, a to i přes to, že v průběhu týdne se značně oteplovalo (až na cca 20 °C). Účastníci tak měli možnost se potkat s hendikepovanými sportovci z různých částí světa (např. USA, Arménie, Španělska, Německa, Francie, Slovinska či Chorvatska) a na trénincích mohli slyšet korekci od všech trenérů, kteří se na akci sešli.

Organizátorský tým byl složen z velmi zkušených trenérů i činovníků ve FIS, kteří se snažili pomoci všem, a to jak sportovcům v jejich lyžařských dovednostech, tak guidům či trenérům v jejich znalostech (i dovednostech).

Závodníci i trenéři absolvovali program de facto společně, vystřídali obě techniky – jak bruslení, tak klasiku, své dovednosti zlepšovali při „technical parkour“ ale také při sjezdování. Vision impaired sportovci a jejich guidi „měli speciální péči“ od zkušených německých trenérů – guidů. Guidi se měli možnost vyzkoušet, co atlet se zrakovým postižením (ne)vidí a jaké to je, být v roli vedeného. A jak říká Simča Bubeníčková: „Dozvěděli jsme se hodně zajímavých věcí ke komunikaci a guidování obecně.“ Pro VI sportovce i jejich trenéry byla k dispozici i para-biatlonová flinta se zvukovým mířením na terč.

„Z mého trenérského pohledu byl kemp velmi pestrý a je dobře, že i para běžci viděli, že zvládají sjezdovat, jezdit parkour atp.“, o české účasti říká Martina Chrástková, trenérka reprezentace PARA NORDIC. Poslední den se uskutečnil historicky první para skiatlon navíc ve formátu mix štafety. Všichni závodníci se s úskalím této náročné lyžařské disciplíny poprali parádně a kdo ví, třeba bude tato atraktivní disciplína i součástí SP Para Nordic.

Všichni účastníci si kemp velmi užili, poznali nové kamarády a těší se na další podobné akce.



Pomoc Ukrajině