Paralyžař Motejzík zvládl Nordenskiöldsloppet a svým výkonem se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů

Paralyžař Motejzík zvládl Nordenskiöldsloppet a svým výkonem se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů

3 min

Unikátní a úctyhodný počin českého lyžaře. Miroslav Motejzík jako první amputovaný závodník bez nohy dokončil nejdelší závod v běhu na lyžích na světě. 220 kilometrů dlouhou trať legendárního Nordenskiöldsloppetu ve švédském Jokkmokku projel v čase 18:55:47 na 170. místě z 585 přihlášených. Tento výkon bude zapsán do Guinnessovy knihy rekordů.


7. ročník Nordenskiöldsloppet v moderní době se konal 23.-24.3.2024. Trať o délce 220 km vede nedotčenou divočinou severně od polárního kruhu a vede po historické trase z roku 1884. Tehdy polárník Adolf Erik Nordenskiöld závod uspořádal jen proto, aby dokázal, že členové jeho expedic mohli během krátké doby lyžovat na dlouhé vzdálenosti. 
"Byl to masakr. Trať velmi často připomínala freeridové běžkování. Jedna stopa tam a jedna zpátky, ale protože byly zaváté, závodníci si projeli vlastní v prostředku," popisuje své pocity po zvládnutí nejdelšího závodu na světě český reprezentant PARA NORDIC Miroslav Motejzík. 
Celá akce nebyla jen překonáním sama sebe, vytvoření aktuálního rekordu a zapsání se do Guinnessovy knihy rekordů, měla i charitativní přesah. Mirek se rozhodl svým závodem přispět ke zlepšení kvality života malého Kuby Meixnera, který má diagnózu SMA.
 
Podrobnější report přímo z klávesnice Mirka Motejzíka najdete na jeho FB nebo si můžete přečíst ZDE.
Výsledky Nordenskiöldsloppet 2024 najdete ZDE
Výsledek Miroslava Motejzíka najdete ZDE


Pomoc Ukrajině