Na běžkách bez nohy až do Guinnessovky! Para lyžař Motejzík hodlá pokořit nejdelší závod světa na 220 km

Na běžkách bez nohy až do Guinnessovky! Para lyžař Motejzík hodlá pokořit nejdelší závod světa na 220 km

3 min 42 s

Po úspěšném absolvování běžkařského Grand slamu v roce 2023 se český para lyžař Miroslav Motejzík rozhodl posunout hranice nejen sama sebe ještě o kus dál. Na konci března se ve švédském Jokkmokku pokusí pokořit nejdelší jednodenní běžkařský závod na světě – Nordenskiöldsloppet, což splňuje parametry zápisu do Guinnessovy knihy rekordů.


„Mám rád výzvy, které dávají smysl a mají sociální přesah, charitativní, motivační nebo inspirující. Jdu příkladem zdravým i hendikepovaným lidem, dětem, že nic není nemožné. Ukazuji, že Czech Para Nordic mají svou kvalitu a že i bez nohy se dá žít život bez hranic,“ popisuje svou motivaci k účasti na nejdelším závodě světa, kde na běžce na lyžích čeká během jediného dne neuvěřitelných 220 kilometrů.

 

Pokus o tento úctyhodný kousek vyžaduje stoprocentní a velmi náročnou dlouhodobou přípravu. V předchozích měsících Motejzík trénoval především v domácích podmínkách a v okolních evropských státech. Na sever Evropy pak zamíří na konci února a ve Skandinávii pak stráví celý březen.

 

 „Abych mohl pomýšlet na úspěch, musím se plně věnovat tréninku a závodním kilometrům. Proto jsem zařadil do svého programu švédský Vasaloppet a norský Birkebeinerrennet, kde obhajuji třetí místo v kategorii Disabled,“ říká handicapovaný běžec na lyžích.

 

Zúročit přitom hodlá zkušenosti z loňského absolvování laufařského Grand Slamu, Ironmana, Beskydské sedmičky či Himálají. „Už ten loňský běžkařský výkon splňoval kritéria pro zápis do Guinnessovy knihy rekordů, ale z mého pohledu to nebylo nic výjimečného, a proto jsem si tuto třešničku na dortu nechal až na Nordenskioldsloppet,“ uzavírá Motejzík. Pomoc Ukrajině