Lednové akce handilyžařů v SLČR

Lednové akce handilyžařů v SLČR

7 min 18 s


Lednové akce v roce 2022 máme zdárně za sebou. Byl to velmi turbolentní měsíc plný nečekaných změn a improvizace.

 

Výukové kurzy

Převzali jsme požadavky našich partnerů ve skiareálech a to byl první problém u účastníků našich akcí. Další komplikací byly velmi časté změny ve složení jednotlivých kurzů, ať už ze strany kurzistů nebo i instruktorů. V nastalé situaci jsme se zaklimatizovali ale celkem rychle a během ledna jsme zrealizovali 8 akcí (4 týdenní a 4 víkendové výukové lyžařské kurzy). Celkem jsme do výukových kurzů zapojili 41 handicapovaných lyžařů.

Lednové akce jsme zahájil týdenním kempem a kurzem 2. – 7.1. v Krkonoších. Počasí nám rozhodně nepřálo a první tři dny intenzivně pršelo a sním mimo svahy prakticky zmizel. Přesto jsme se nevzdali a kurz, byť okleštěný, jsme zrealizovali. Následoval první lednový víkendový kurz, který jsme věnovali především cyklistům paní Veselé z TJ Léčebny Košumberk. Kurzisté z Luže byli jednou ze dvou organizovaných skupin v průběhu lednových akcí, což je v porovnání s předešlými roky výrazný propad. Následný týdenní kurz byl plný změn a z původního plánu nám nezůstal kámen na kameni. Nakonec se do výukového kurzu ve Špindlerově Mlýně zapojili 3 handicapovaní lyžaři. V polovině ledna jsme uspořádali víkendový kurz, který byl primárně zaměřen na bývalé klienty léčebny Železnice, kteří se na našem kurzu pravidelně setkávají a vždy propojí společenskou záležitost i se sportovním zážitkem. Výuka o víkendovém kurzu 14. – 16.1. probíhala celkem pro devět kurzistů v Janských Lázních, Špindlerově Mlýně, tak i Peci pod Sněžkou. Druhou polovinu ledna jsme zahájili dalším týdenním kurzem, který jsme realizovali opět v Janských Lázních a Špindlerově Mlýnu a celkem se do výuky zapojily tři děti. Víkendový kurz 21. – 23.1. zrealizovali pro pět kurzistů, Pavel Dvořák se v tomto termínu zúčastnil jako předjezdec na Skiinterkriteriu v Říčkách. Poslední lednový týdenní kurz jsme realizovali opět ve Skiareálu Špindlerův Mlýn pro pět handicapovaných lyžařů. Lednové akce jsme zakončili víkendovým kurzem pro šest cyklistů z TJ Léčebna Košumberk.

 

Sportovní program

Ve sportovním programu SLČR byl leden velmi náročný. Z kraje roku jsme uspořádali na Stohu tréninkový kemp, kterého se zúčastnili reprezentanti s tělesným (Bambousek, Brož, Drahoš, Liška), zrakovým handicapem (Hetmer), tak i neslyšící lyžař Jirka Hartig. Následně se měl Czech Para Alpine Ski Team přesunout na přeložené MS 2021 do norského Lillehameru, ale dvě hodiny před odjezdem týmu jsme museli odjezd zrušit. Důvodem byl pozitivní test našeho sportovce. Museli jsme začít improvizovat. Týmu se podařilo nakonec vyjet ve Složení Bambousek, Drahoš a RT trenér Fišer a fyzioterapeutka Hegmonová alespoň na technické disciplíny. V závodě se podařilo Petru Drahošovi vybojovat 15. místo v obřím slalomu a 11. místo ve slalomu speciál. Pavlu Bambouskovi se prozatím nepodařilo navázat na předcovidové období a ani jeden závod nedokončil.

 

Úspěchy naopak zaznamenali neslyšící lyžaři. Tereza Kmochová se s Jirkou Hartigem zúčastnila ve Špindlerově Mlýně SPEED WEEKU (10. – 12.1.2022), který je součástí Českého poháru. Tereza Kmochová získala mezi „zdravými“ lyžařkami titul mistra republiky v SG i SC. Jiří Hartig obsadil v SG 29. místo (MČR) a 25. místo (Mistrovství Slovenska). Druhý den závodů se Jirkovi vydařil, v celkovém hodnocení SC skončil 9. méstě (Mistrovství Slovenska) a v SC MČR obsadil dokonce 8. místo, když ve „své“ disciplíně slalom speciál zajel nejrychlejší čas. Na SPEED WEEK navázal Evropský pohár DEAF v Garmischi. ZdeJirka Hartig obsadil 1. místo v SG i SC.Pomoc Ukrajině