Centrum handicapovaných lyžařů pod záštitou Svazu lyžařů zrealizovalo další ročník nejen výukových kurzů

Centrum handicapovaných lyžařů pod záštitou Svazu lyžařů zrealizovalo další ročník nejen výukových kurzů

18 min 36 s


Projekt "Centrum handicapovaných lyžařů" realizuejme pod záštitou Svazu lyžařů ČR a partnerů projektu uvedených na webu www.monoski.info. Projekt se skládá z realizace dvou programů - výukového a sportovního programu. 

Máme za sebou další zimní sezónu, kterou je velmi komplikované hodnotit kladně či záporně. Byla to taková zima nezima. Patřila určitě k těm teplejším, ale na druhou stranu jsme zrealizovali velkou část akcí, které jsme před sezónou plánovali. Jedinou kaňkou na letošní sezóně je náš neúspěšný pokus o obnovení pořádání mezinárodních závodů v rámci MČR, který nám i přes přeložení termínu z kraje ledna na únor bohužel nevyšel. Vzhledem ke klimatickým podmínkám fungovaly především velké areály a díky tomu jsme mohli realizovat projekt bez výrazných změn. Sezónu tradičně zahájil Monoski team podzimními kempy na ledovci Mölltal, kde jsme k tréninku využili zázemí tréninkové skupiny Jana Fiedlera. Koncem listopadu jsme absolvovali první sezónní závody, které výborně zvládl monolyžař Pavel Bambousek. Výukové kurzy jsme vzhledem k pozdnímu nástupu zimy začali pořádat až po novém roce, a to pouze ve Špindlerově Mlýnu. V polovině ledna byl zprovozněn svah na Duncanu “U lesa“, kde probíhala i letos drtivá část výukových kurzů pro začátečníky. Hodně vlažný rozjezd sezóny jsme si vynahradili na jejím konci. Poslední březnový víkend vyšel na Velikonoce, takže letošní blok týdenních kurzů jsme ukončili až 28.března. Ve zbytku sezóny jsme zrealizovali ještě tři víkendové akce. Celkem jsme tedy během 118 dní v zimní sezóně 2015/2016 zrealizovali 42 různých akcí, do kterých se zapojilo 95 handicapovaných lyžařů z celé ČR. Na realizaci výukového programu se podílelo 20 licenčních a 35 dobrovolných instruktorů. Do projektu jsme také aktivně zapojili přes 50 rodinných příslušníků či přátel našich kurzistů. Do sportovního programu se zapojilo šest handicapovaných lyžařů, z toho tři sportovci se pravidelně účastnili mezinárodních závodů IPC (International Paralympic Committee).Celkem jsme pro Monoski team uspořádali šest týdenních kempů v Krkonoších a na ledovci Mölltal, sportovci se zúčastnili šesti mezinárodních závodů IPC.  

 

Výukový program Centra

Výukové kurzy jsme v letošní sezóně pořádali stejně jako v minulosti formou víkendových (pátek – neděle) a týdenních (neděle – pátek) pobytových akcích v zimních střediscích Krkonoš (Špindlerův Mlýn, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou). Zima se letos dost výrazně opozdila a my jsme s pořádáním výukových kurzů začali až první lednový víkend, kdy jsme se zaměřili především na školení nových dobrovolníků. Vzhledem ke klimatickým podmínkám jsme kurzy v první polovině ledna pořádali výhradně ve Špindlerově Mlýnu. Od poloviny ledna byl zprovozněn i lyžařský vlek na Duncanu „U lesa“ v Janských Lázních, kde probíhá veškerá výuka začátečnických kurzů. Pozdní nástup zimy znamenal, že jsme museli v první polovině ledna zrušit plánované výukové kurzy začátečníků na Duncanu a realizovali jsme pouze individuální výukové kurzy a sportovní program ve Špindlerově Mlýnu. Od poloviny ledna jsme zahájili realizaci výukových kurzů podle plánu. Lednové akce jsme ukončili týdenním kurzem pro ABAK Ostrava, ukázkou výuky monoski v Peci pod Sněžkou pro studenty speciální pedagogiky na VOŠP Litomyšl a o pololetních prázdninách kurzem především pro klienty JÚŠ Praha. I přes počáteční nepřízeň počasí jsme zrealizovali 29 dní a do projektu jsme během prvního měsíce zapojili 40 handicapovaných lyžařů. Počasí si s námi zahrávalo i začátkem února, kdy to na horách bylo jako na houpačce. Krátce poté, co napadl sníh, tak přišla obleva, kterou za pár dní vystřídal mráz. Takže alespoň že mají v areálech to zasněžovaní J. Vzhledem k nestálosti počasí, jsme museli řešit i zrušení některých rezervací, ale i s tím jsme si poradili a v únoru jsme nakonec zrealizovali všechny plánované akce, tedy 29 výukových dní, do kterých jsme zapojili 38 handicapovaných lyžařů. Březnové kurzy u nás tradičně patří k těm nej akcím v sezóně. A nejinak tomu bylo i letos. Začátek měsíce byl sice trochu slabší, ale počasí se umoudřilo a druhý týden, kdy jsme pořádali týdenní kurz pro pražskou organizaci ROSKA, byly lyžařské podmínky velmi dobré. Nádherné jarní počasí čekalo na účastníky dětského kurzu, který jsme třetí týden v březnu pořádali pro olomoucké sdružení Pinokio. Bohužel hned následující víkend a navazující zkrácený dvoudenní kurz pro pražský Pink Crocodile School nás trápilo opět počasí a kurz jsme realizovali místy i za deště. Na zkrácený kurz pro Pink School jsme navázali posledním pětidenním kurzem v letošní sezóně. Poslední víkend v březnu vyšel na Velikonoce
a tak jsme mohli zrealizovat poslední pětidenní kurz, na kterém se nám kurzisti spíše prostřídávali. Začátek dubna už většinou nebývá o kurzy moc zájem, ale ti, kteří letos na kurz dorazili, tak určitě neprohloupili. První dubnový víkend patřil k těm nejvíce povedeným kurzům v celé letošní sezóně jak kvalitou sněhu, tak hlavně krásným počasím. Následovali dva víkendy, které jsme věnovali především instruktorům a jejich školení. Druhý víkend proběhl na svahu ve Špindlerově Mlýnu a třetí byl zaměřen už pouze na teorii a zaletnění materiálu na další sezónu. V průběhu sezóny jsme zapojili do výukového programu 95 handicapovaných lyžařů, uspořádali jsme 16 víkendových (dvoudenních), 11 týdenních (pětidenních) výukových kurzů a pro instruktory a dobrovolníky jsme uspořádali pět metodických víkendů. To vše jsme zrealizovali během 101 dní v zimních střediscích Krkonoš (Špindlerův Mlýn, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou).

 

Sportovní program 

Monoski team se v letošní sezóně skládal ze čtyř sportovců, které v průběhu sezóny doplnil mladý monolyžař Lukáš Štěpják. Podzimní kempy jsme realizovali na ledovci Mölltal a využili možnosti společného tréninku se skupinou Jana Fiedlera. Kempy na ledovci jsme absolvovali formou pětidenních tréninkových kempů, vždy na začátku října a listopadu. Po absolvování tréninkových kempů na ledovci jsme se v polovině listopadu přesunuli na krátký kemp do holanského Landgraafu, kde se následně monolyžaři Pavel Bambousek a Pavel Dvořák zúčastnili IPCAS závodů a EP. Především Pavel Bambousek si výbornými výsledky zajistil splnění nejpřísnějšího limitu pro účast na závodech světového poháru. Prosincové závody jsme z finančních důvodů zrušili a vše směřovali k domácí přípravě. Tu jsme ovšem museli posunout až na začátek ledna a prosincové akce jsme zrušili. Po novém roce jsme zrealizovali hned první týdenní kemp, kde jsme na Stohu využili možnosti trénovat s Janem Lukášem a špindlerovskou Sportovní akademií. V polovině ledna jsme uspořádali další týdenní kemp, který už vedla staronová trenérka týmu, Krista Halamičková. Monoski team se na přelomu měsíce zúčastnil mezinárodních závodů IPC v rychlostních disciplínách v Srbsku, kde na medailové pozice dosáhli všichni naši sportovci (P. Dvořák, M. Lidinský a P. Bambousek). V průběhu sedmidenního pobytu v Srbsku jsme využili místních svahů i k tréninku rychlostních disciplín, které u nás nemáme. Sportovci se ještě v polovině února a začátkem března sešli na posledním letošním týdenním kempu v Krkonoších a v polovině března P. Bambousek a M. Lidinský absolvovali finále Evropského poháru ve švýcarském Obersaxenu. Sezóna se nejvíce vydařila Pavlu Bambouskovi, který výborně zajel závody v Holandsku a Srbsku. Především díky těmto závodům zaznamenal celkem 216 bodů do žebříčku Evropského poháru a sezónu ukončil na perfektním 15.místě. M. Lidinský byl letošní sezónu pracovně hodně vytížený a i přes individuální přípravu rozhodně nezklamal, ba naopak i přes tréninkový deficit příjemně překvapil. Pavel Dvořák neprožíval nejlepší sezónu, zaznamenal sice vítězství v Srbsku, ale jinak byla pro něj sezóna hodně nepovedená.

 

MČR 2016 Alpine Skiing National Championship

V letošní sezóně jsme se chtěli vrátit i k pořádání mezinárodních závodů, které jsme v minulosti pořádali v rámci domácího otevřeného Mistrovství ČR. Je to projekt, který výrazně rozšiřuje náš sportovní program. Původní termín MČR 2016 jsme naplánovali tak, aby se hodil do kalendáře IPC, tedy na polovinu ledna. Bohužel počasí nám zpočátku zimní sezóny nepřálo a v Rokytnici nad Jizerou, kde jsme závody měli pořádat, to na konci roku nevypadalo dobře. Proto jsme se rozhodli ke změně termínu na poslední víkend v únoru. Bohužel i další země, i ty alpské, postupně přesouvali své závody na jiné termíny. Za následek to mělo bohužel fakt, že vedle počasí jsme řešili i malou účast. Vše rozhodlo počasí, kdy jsme se rozhodli týden před pořádáním závodů MČR 2016 definitivně zrušit. 



Pomoc Ukrajině