Zemřel sdruženář a protinacistický odbojář Ludvík Šablatura. Bylo mu 97 let

Zemřel sdruženář a protinacistický odbojář Ludvík Šablatura. Bylo mu 97 let

2 min 48 s

Ve věku 97 let v pondělí 14. února zemřel bývalý reprezentant v severské kombinaci, trenér, funkcionář, projektant skokanských můstků a odbojář za 2. světové války Ludvík Šablatura.


Ludvík Šablatura se narodil 6. srpna 1924 v beskydské obci Trojanovice. Ačkoliv na lyžích jezdil už odmala, například do měšťanské školy v šest kilometrů vzdáleném Frenštátě pod Radhoštěm, naplno se mohl sportu začít věnovat až po druhé světové válce. Během ní se zapojil do protinacistického odboje. Po udání konfidentem byl zatčen gestapem, tvrdě vyslýchán a vězněn.  

Po květnu 1945 závodil v severské kombinaci, postupně se vypracoval až do reprezentace a mimo jiné se stal mistrem Československa v trojkombinaci. Díky pracovní nabídce v lesnictví, které vystudoval, se usadil v Harrachově, kam do té doby pravidelně jezdil na soustředění.

Po konci aktivní závodní kariéry u severské kombinace a skoku na lyžích zůstal. Coby trenér vedl reprezentační družstvo Československa v severské kombinaci, jako funkcionář působil v lyžařské sekci ČSTV. Podílel se rovněž na organizaci všech úrovní závodů v severské kombinaci a skoku na lyžích, byl například sekretářem mistrovství světa v letech na lyžích 1983 v Harrachově. Skokanské můstky také sám projektoval, významně se zasloužil o výstavbu mamutího můstku v Harrachově i okolních běžkařských tratí.  

Čest jeho památce!

Foto: Pamět národaPomoc Ukrajině