Zemřel bývalý předseda Svazu lyžařů Miroslav Jedlička. Bylo mu 91 let

Zemřel bývalý předseda Svazu lyžařů Miroslav Jedlička. Bylo mu 91 let

2 min 38 s

V pátek 23. října zemřel ve věku 91 let Ing. Miroslav Jedlička, CSc. Člen Síně slávy českého lyžování, někdejší závodník, později rozhodčí a dlouholetý lyžařský funkcionář hned dvakrát v pozici předsedy vedl Svaz lyžařů.


Miroslav Jedlička se narodil 30. 9. 1929. Lyžování se závodně věnoval ve 40. a 50. letech. Po ukončení aktivní sportovní kariéry se v roce 1949 se stal vedoucí lyžařského oddílu Sokola Český Brod a cvičitelem lyžování.

Jako funkcionář poté v dalším takřka půlstoletí postupně působil ve velké řadě regionálních i vrcholných pozic a věnoval se také odborné publikační činnosti. Především ale hned dvakrát vedl Svaz lyžařů na postu nejvyšším. A v obou případech přitom ve velmi překotných obdobích plných společenských změn.

Nejprve byl od roku 1968 předsedou Českého svazu lyžařů a současně místopředsedou federálního svazu. Z obou pozic musel po zahájení takzvané normalizace pod velkým politickým tlakem v roce 1970 odstoupit. Následujících téměř deset let poté nesměl z rozhodnutí tehdejšího režimu figurovat ve významnějších funkcích. Do čela svazu se ale vrátil nedlouho po „sametové revoluci“ a v pozici předsedy působil do roku 1994.

Čest jeho památce!  Pomoc Ukrajině