Výrazná posila pro akrobatické skoky. Z USA do Česka přestupuje Nicholas Novak

Výrazná posila pro akrobatické skoky. Z USA do Česka přestupuje Nicholas Novak

4 min 26 s

České akrobatické lyžování od příští sezony posílí Nicholas Novak. Pětadvacetiletý závodník, který se věnuje akrobatickým skokům, přestupuje do České republiky po konci v reprezentaci Spojených států amerických, kde od narození žije.


„Mám dvojí občanství, jako doma se cítím ve Spojených státech i v Česku. S americkým národním týmem jsem v poslední době vedl složitá jednání, když se tedy naskytla možnost reprezentovat Českou republiku, neváhal jsem ani chvilku,“ popisoval Nicholas Novak. „Oba moji rodiče byli českými sportovci, než emigrovali do USA. Závodění za Česko tak beru jako symbolický krok a návrat k rodinným kořenům. Je pro mě ctí reprezentovat rodnou vlast mých rodičů,“ uvedl.

Novak se v roce 1996 narodil ve Spojených státech amerických, kam v 80. letech emigrovali jeho rodiče, oba aktivní sportovci a později trenéři gymnastiky. Právě s gymnastikou Nicholas pod vedením svých rodičů začínal a od ní už to byl jen krůček k akrobatickým skokům na lyžích, ve kterých závodí od svých patnácti let. Premiéru ve Světovém poháru si odbyl v roce 2016, od té doby v něm nastoupil do dvanácti závodů. Dvakrát v elitním seriálu pronikl do TOP 10, jeho kariérním maximem je šesté místo z roku 2019.   

Na nadcházející sezonu, kterou premiérově pojede pod českou vlajkou, se aktuálně připravuje ve vyhlášeném středisku v americkém Park City, kde trénuje s řadou předních závodníků v akrobatických skocích napříč celý světem. „Mým cílem je pokračovat v pokroku, nadále se zlepšovat, uspět v závodech a co nejvíce v disciplíně akrobatických skoků posunout sám sebe i českou reprezentaci,“ řekl Novak.

„Akrobatické lyžování je disciplínou, která se díky Aleši Valentovi a jeho zlatu na olympijských hrách v roce 2002 nesmazatelně zapsala do dějin českého lyžování. Těší mě, že Česká republika bude mít znovu svého zástupce mezi světovou elitou. Nick má za sebou výborné výsledky, pevně doufám, že se mu bude dařit i při reprezentování Česka, budu mu v tom držet palce,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský.   Pomoc Ukrajině