Věřím, že jsme na sezonu připraveni na maximum, říká prezident SLČR Lukáš Heřmanský

Věřím, že jsme na sezonu připraveni na maximum, říká prezident SLČR Lukáš Heřmanský

7 min 57 s

Startuje zimní sezona 2021/2022, která má na programu kromě tradiční velké porce závodů Světového poháru všech lyžařských i snowboardových disciplín také vrchol v podobě zimních olympijských her v čínském Pekingu. „Těšíme se na normální sezonu. Věříme, že se bude moct opět lyžovat, vrcholově i rekreačně. Navíc to bude sezona olympijská, kde opět budeme tvořit největší část výpravy,“ vyhlíží prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský.


O předsezónní přípravě:

„Jsem přesvědčen, že všichni závodníci, trenéři a členové realizačních týmů během letních měsíců pracovali na maximum tak, abychom byli co nejúspěšnější nejen na olympijských hrách, ale i v rámci Světového poháru. Od většiny reprezentačních týmů mám informace, že jejich příprava proběhla tak, jak byla naplánována. To je pozitivní, připraveni jsme maximálně.

Zároveň jsem byl v uplynulých měsících nadšený, když jsem navštívil různé tréninky a letní závody a viděl opět sportovat děti. Věřím, že trénování a sportování venku bude bez omezení. Všichni političtí představitelé v předvolebních debatách zmiňovali, že nebude omezeno školství a sport, předpokládám tedy, že to tak bude. A z toho také jako Svaz lyžařů ČR před nadcházející sezonou vycházíme.“

O letních akcích na území ČR:

„Přestože hlavní sezona teprve začíná, už během léta jsme v České republice hostili hned dvě vrcholné mezinárodní akce. Nejprve se ve Frenštátě pod Radhoštěm uskutečnil Světový pohár žen a Kontinentální pohár mužů v rámci Memoriálu Jiřího Rašky. Na začátku září se pak po čtrnácti letech zpět do Česka vrátilo mistrovství světa travních lyžařů. Společný šampionát pro seniorskou a juniorskou kategorii přivítala Štítná nad Vláří. Z mého pohledu se obě tyto významné sportovní události vyvedly skvěle, a to jak organizačně, tak výsledkově. Je na místě poděkovat všem, kteří se na těchto akcích podíleli. Znovu jsme dokázali sami sobě, zahraničním výpravám a Mezinárodní lyžařské federaci, že na území České republiky dokážeme dlouhodobě pořádat prestižní akce na té nejvyšší úrovni.

O zimních olympijských hrách 2022:

„Dlouhodobě jako svaz vysíláme do dějišť zimních olympijských her největší část celé české výpravy. Historicky nejvíce zástupců SLČR zatím bylo ve Vancouveru 2010, kterých se zúčastnilo celkem 40 závodníků. Tuto hranici bychom chtěli na nadcházejících Hrách pokořit. Podle aktuálních kvót máme v tuto chvíli 37 míst, uzávěrka kvalifikace je 16. ledna a poté bude FIS ještě přerozdělovat nevyužitá místa. Očekávám, že současný počet se ještě navýší.

Aktuálně řešíme s Českým olympijským výborem například to, jak se sportovci budou do Pekingu přepravovat. Organizátoři ale ještě nevydali playbook s chystanými opatřeními, takže čekáme na více informací. Naším cílem je vzájemnou spoluprací s ČOV dosáhnout bezproblémové organizace české výpravy, dopravy do Číny a hladkému průběhu přímo v dějišti olympijských her.“

O domácí zimní sezoně:

Podle aktuálního kalendáře Mezinárodní lyžařské federace bychom měli v nadcházející sezoně hostit Světový pohár ve freestyle snowboardingu 18. a 19. března ve Špindlerově Mlýně. Vyjednáváme s NSA o financování Světového poháru, pevně věřím, že se nám prostředky na jeho pořádání podaří zajistit.

Velmi mě ale těší také to, že krom vrcholných akcí se snad vrátí zpět do kolejí sportování dětí a juniorských kategorií, ve kterých během celé sezony a napříč všemi úseky a disciplínami plánujeme tradičně desítky domácích závodů všech úrovní, od lokálních závodů až po mistrovství ČR.“Pomoc Ukrajině