V pátek bude vyhlášen Král bílé stopy 2022

V pátek bude vyhlášen Král bílé stopy 2022

3 min 57 s

V pátek bude korunován nový Král bílé stopy. Vyhlášení tradiční ankety Svazu lyžařů ČR o nejlepšího lyžaře či snowboardistu uplynulé sezony proběhne v rámci uzavřeného neformálního setkání bývalých i současných reprezentantů, trenérů a funkcionářů v pražských Žlutých lázních.


„Poslední dva ročníky jsme vlivem pandemie koronaviru přistoupili k formátu nekonvenčního televizního předávání, které sklidilo velkou pozornost a kladnou zpětnou vazbu. Tentokrát ale vyhlášení Krále bílé stopy využijeme jako setkání po letech, kdy jsme neměli možnost se u této příležitosti potkat osobně,“ říká I. viceprezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský.

Už osm let je hlavní kategorie ankety pod jednoznačnou nadvládou žen. Muž naposledy na trůn pro nejlepšího závodníka usedl v roce 2013, byl jím tehdy skokan na lyžích Jan Matura. Od té doby se vystřídaly tři vítězky – Šárka Strachová, třikrát Eva Samková a čtyřikrát Ester Ledecká.  

Kromě hlavní kategorie se budou v rámci galavečera předávat také ocenění pro nejlepší závodníky jednotlivých sportovních úseků Svazu lyžařů ČR, vyhlašován bude Trenér roku, Junior roku a do Síně slávy vstoupí další výrazná osobnost z historie českého lyžování.  

Anketa Král bílé stopy byla založena a pořádána lyžařskou sekcí Klubu sportovních novinářů ve spolupráci s Československým svazem lyžařů v roce 1973, vítězem prvního ročníku se stal skokan na lyžích Rudolf Höhnl. Po roce 1993 Král bílé stopy na čas vymizel, v roce 2000 ale Svaz lyžařů ČR letitou tradici obnovil a od té doby je anketa opět pořádána po každé sezoně. Rekordmankou v počtu prvenství v hlavní kategorii je běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, která má na kontě celkem sedm vítězství.

Nominace do všech jednotlivých kategorií ankety Král bílé stopy 2022 naleznete níže v galerii.Pomoc Ukrajině