V Curychu proběhla pravidelná podzimní konference FIS

V Curychu proběhla pravidelná podzimní konference FIS

6 min 58 s

Na konci září proběhla ve švýcarském Curychu každoroční podzimní konference Mezinárodní lyžařské a snowboardové federace FIS. Kromě tradičních zasedání a přednesených zpráv z různých technických komisí FIS byl v Curychu představen finální kalendář závodů Světového poháru všech lyžařských a snowboardových disciplín pro nadcházející zimní sezonu 2022/2023. Skvělou zprávou pro Česko je zvolení Michala Lamplota ředitelem Světového poháru běžců na lyžích.


Na programu třídenních jednání v Curychu byly prezentace organizátorů vrcholných akcí v blízké i vzdálenější budoucnosti včetně mistrovství světa v letech 2023, 2025 a 2027, zimních olympijských her v roce 2026 či juniorských světových šampionátů. Odprezentován byl rovněž návrh strategického plánu FIS na nadcházející pětileté období.

„Na poli Mezinárodní lyžařské a snowboardové federace se aktuálně v rámci strategického plánu řeší obdobná problematika jako u nás na Svazu lyžařů ČR. Pracuje se na centralizaci, zefektivnění procesů, úsporách nákladů. Nové vedení FIS vnímá potřebu detailněji definovat produkt a následně ho lépe marketovat, zvýšit generování příjmů z vysílacích práv, nových a alternativních komunikačních kanálů i prostřednictvím hlubší spolupráce s jednotlivými národními svazy a konkrétními sportovci,“ říká prezident Svazu lyžařů ČR David Trávníček.  

Celkem měla Česká republika na jednáních v Curychu 23 zástupců. „Hledali jsme přeshraniční spolupráce, například se zástupci Polska jsme intenzivně řešili společné průniky v oblasti mládeže a specializovaných sportovních škol. Jako další zásadní téma vnímám pokračování v diskusi o využití sázkových kanceláří jako partnerů národních lyžařských svazů, což aktuálně legislativa FIS umožňuje jen částečně. Přitom sázkové kanceláře mají obrovský finanční potenciál a možnosti komunikovat moderně a atraktivně, přiblížit lyžování a snowboarding dalším cílovým skupinám, působit na mládež zábavně-edukační formou. Výsledkem je důrazný podnět týkající se takzvaného bettingu na předsednictvo FIS, které se jím bude zabývat na svém zasedání na konci října," popisuje Trávníček, jenž je zástupcem Česka mimo jiné v komisi zabývající se marketingem a reklamou. „Společně s kolegy jsme se shodli, že je důležité se zabývat oblastí esportu a virtuální reality, která má ohromný potenciál do budoucna, a debatovali jsme také o problematice nové značky lyží RedBull," dodává.

Zároveň se ve Švýcarsku povedla dotáhnout i jedna významná čistě česká záležitost. „S týmem Evy Adamczykové jsme se v Curychu domluvili na finálním znění textace reprezentační smlouvy. Ta je od konce minulého týdne tedy finálně připravena a nic nebrání jejímu podpisu,“ popisuje prezident SLČR.

V pátek byl v rámci konference v Curychu zvolen Michal Lamplot ředitelem Světového poháru běžců na lyžích. Lamplot, který ve struktuře FIS působí od roku 2009, v pozici nahradil Pierra Mignereyho, jenž vedl elitní seriál v běžeckém lyžování dlouhých dvanáct let. „Michalovi gratuluji, jeho zvolení do čela Světového poháru běžců na lyžích je skvělá zpráva pro celé české lyžování,“ říká Trávníček.

Týden po konferenci v Curychu se alespoň část světového lyžování přesune do České republiky. V Praze je totiž od 7. do 9. října na programu setkání organizátorů Světového poháru v klasických disciplínách.Pomoc Ukrajině