Už v pátek bude korunován Král bílé stopy 2024

Už v pátek bude korunován Král bílé stopy 2024

6 min 9 s

Už tento pátek bude korunován nový Král bílé stopy. Vyhlášení ankety Svazu lyžařů České republiky o nejlepšího lyžaře či snowboardistu tradičně obstará definitivní symbolickou tečku za uplynulou zimní sezonou. Slavnostní večer bude podruhé v řadě hostit pražské O2 universum a oficiálním programem znovu provede moderátor Libor Bouček.


Podle předpokladů patří mezi největší favoritky na zisk korunky pro Krále bílé stopy 2024 Ester Ledecká a Eva Adamczyková. Obě persony českého i světového lyžování a snowboardingu prožily podobnou sezonu. Obě vynechaly značnou část sezony a obě po návratu do závodů zazářily.

 

Snowboardcrossařka Eva Adamczyková se na podzim blýskla v taneční soutěži Star Dance. Poprvé tak do závodu Světového poháru naskočila až na konci ledna ve Svatém Mořici, hned při svém premiérovém startu vyhrála a připsala si už 19. triumf v elitním seriálu v kariéře. Do konce sezony pak vystoupala na stupně vítězů ještě třikrát a pouze v jednom ze svých vystoupeních se nedostala do malého či velkého finále.

 

To u Ester Ledecká značnou část sezony poznamenaly zdravotní potíže. Trojnásobná olympijská vítězka je ale dokázala překonat a postupně se vrátit do fantastické formy. Na snowboardu suverénně ovládla všechny tři individuální závody Světového poháru, do nichž nastoupila. V březnu se po dvou letech vrátila na stupně vítězek Světového poháru také na lyžích, když v super-G v norském Kvitfjellu obsadila třetí příčku. To nejlepší si však nechala až na finále Světového poháru v rakouském Saalbachu, kde ve stejné disciplíně zvítězila.

 

Právě tyto dvě absolutní fenoménky zimních sportů současnosti se v posledních letech na trůnu pro Krále bílé stopy pravidelně střídají. Ester Ledecká má na kontě pět vítězství, Eva Adamczyková čtyři trofeje. Rekordmankou v počtu prvenství v hlavní kategorii je legendární běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, která má na kontě celkem sedm vítězství.

 

Kromě hlavní kategorie se budou v rámci slavnostního večera předávat také ocenění pro nejlepší závodníky jednotlivých sportovních úseků Svazu lyžařů ČR, vyhlašován bude para lyžař roku, trenér roku, junior roku a do Síně slávy vstoupí další výrazná osobnost z historie českého lyžování. Záznam ze slavnostního předávání odvysílá program ČT Sport.   

 

Anketa Král bílé stopy byla založena a pořádána lyžařskou sekcí Klubu sportovních novinářů ve spolupráci s Československým svazem lyžařů v roce 1973, vítězem prvního ročníku se stal skokan na lyžích Rudolf Höhnl. Po roce 1993 Král bílé stopy na čas vymizel, v roce 2000 ale Svaz lyžařů ČR letitou tradici obnovil a od té doby je anketa opět pořádána po každé sezoně. V anketě hlasuje porota složená ze zástupců Svazu lyžařů ČR, jeho jednotlivých úseků, odborné veřejnosti a zástupců médií.

 

Nominace jednotlivých kategorií ankety Král bílé stopy 2024 naleznete níže v galerii.Pomoc Ukrajině