×
Svaz lyžařů navázal dlouhodobou spolupráci se Švýcarskem. Ta přinese nejen další propojení se zahraničním obchodem, ale také benefity pro členy SLČR

Svaz lyžařů navázal dlouhodobou spolupráci se Švýcarskem. Ta přinese nejen další propojení se zahraničním obchodem, ale také benefity pro členy SLČR

22.09.2014

Svaz lyžařů je nově členem Švýcarsko-české obchodní komory. Spolupráce byla navázána směrem k mistrovství světa v alpském lyžování, které bude v roce 2017 hostit švýcarský Svatý Mořic. Český lyžařský svaz bude zároveň spolupracovat se švýcarskou turistickou centrálou zde v ČR, která se zaměřuje na propagaci Švýcarska jako turistické destinace.

Obchodní komora Švýcarsko   Česká republika (HST) je sdružení firem se vztahem ke Švýcarsku. „Patří sem jak dceřiné pobočky švýcarských matek, tak české firmy, které se v tuzemsku ze Švýcarska založily. Jedná se ale i o firmy, které by chtěly se Švýcarskem obchodovat anebo které poskytují služby spojené s těmito dvěma státy, takže i právní nebo poradenské firmy a podobně,“ vysvětluje jednatelka HST Alena Koukalová. „HST má dnes na české straně asi sto třicet členů. Vznikla v roce 1972 z iniciativy Švýcarska. Tehdy to byla hlavně iniciativa farmaceutických firem, které chtěly podpořit obchod s Českou republikou, ten už byl tehdy na poměrně vysoké úrovni. Další oblast, kde je ta spolupráce velice intenzivní, je strojírenství,“ říká Alena Koukalová.

 

Nyní je členem HST i Svaz lyžařů ČR. „Navazáli jsme spolupráci s výhledem na mistrovství světa ve Svatém Mořici. Není to ale jen o nakontaktování se na společnosti, které podnikají, ať už ve Švýcarsku anebo obchodují z Česka do Švýcarska, ale především o dlouhodobé práci na společných projektech. Tato spolupráce bude oboustranně výhodná,“ myslí si generální sekretář Svazu lyžařů ČR Jakub Čeřovský.

 

Benefity ve spojení HST a SLČR vidí i Alena Koukalová. „Ta spolupráce se zde přímo nabízí, a to nejen díky blížícímu se mistrovství světa. Švýcarsko je mekkou pro lyžaře, teď se tam slaví 150 let zrození zimního turismu. Samozřejmě máme i firmy, které podporují sportovce a obecně mají ke sportu velmi kladný vztah. Těch propojení se tam nabízí opravdu mnoho.“

 

Tradiční slavnost Alpabzug na Bertramce

Exkluzivní časopis SWISSmag pro všechny kluby

 

Prvním důkazem úspěšné spolupráce je možnost bezplatného odebírání exkluzivního časopisu SWISSmag pro všechny kluby SLČR. „Naše komora vydává tento časopis, který je věnován plně Švýcarsku, ve spojení s vydavatelstvím Slim Media. Vychází dvakrát ročně a je možné si ho předplatit,“ říká Alena Koukalová.

 

SWISSmag svým čtenářům pravidelně nabízí turistické zajímavostí, historii, představení typických švýcarských produktů či zajímavé rozhovory. A díky spolupráci HST s lyžařským svazem se na jeho stránkách budou nově objevovat i čeští lyžaři a snowboardisté. „Domluvili jsme se, že i svaz bude mít ve SWISSmagu pravidelně svoji stranu, kde bude informovat o akcích spojených se Švýcarskem. Byli bychom rádi, kdyby nás kluby směrem k jarnímu číslu informovaly o tréninku či závodech, které ve Švýcarsku proběhly a dalších zajímavostech spojených s jejich činností v této zemi,“ vyzývá Jakub Čeřovský.

 

Podzimní vydání časopisu SWISSmag obdrží kluby začátkem října. Těm, které budou mít zájem o další čísla, bude SWISSmag bezplatně posílán i v budoucnu. „Když budou mít navíc členové klubu zájem si časopis předplatit ještě sami pro sebe, vyjde je jedno číslo na padesát korun,“ přibližuje Alena Koukalová.

 

Paralelní spolupráce se Switzerland Tourism

 

Vedle členství v Obchodní komoře Švýcarsko   Česká republika přispěje k mimořádným vztahům SLČR a Švýcarska také spolupráce se Switzerland Tourism. „I zde se nabízí spojení v rámci lyžařských středisek prostřednictvím naší členské karty. Rýsuje se spolupráce mezi švýcarskou stranou a naším benefitním programem,“ naznačuje Jakub Čeřovský.

 

„Cílem této paralelní spolupráce je najít pro členy SLČR benefity ve Švýcarsku jak v oblasti permanentek a slev na nějaké skipassy, tak třeba v možnosti výhodnějšího ubytování. Na tom budeme pracovat, abychom to mohli nabídnout v dalších letech,“ doplňuje Alena Koukalová.

 

Alpabzug na Bertramce

 

První událostí HST, na které se objeví i zástupce Svazu lyžařů, bude v pondělí 29. září setkání u Kulatého stolu u příležitosti zahájení Strojírenského veletrhu v Brně. Se švýcarským velvyslancem, velvyslaneckým radou a vedením HST se na tomto mezinárodním veletrhu setká prezident SLČR Lukáš Sobotka.

 

O něco méně formální akce bude následovat v sobotu 4. října, kdy se na pražské Bertramce uskuteční tradiční alpská slavnost Alpabzug. „To je ve Švýcarsku slavnost svádění krav po letní sezóně zpátky do údolí. Pro tamní vesnice je to opravdu veliká událost a my to děláme v takové pražské verzi na Bertramce, letos už popáté. Máme dvě živé, pronajaté krávy a všechny ty ozdoby vyrobené podle švýcarských mustrů,“ popisuje se smíchem Alena Koukalová. „Také tam máme bernardýna, vaří se tam sýr stejně jako v Alpách, ten loňský se tam naopak bude konzumovat. Připravujeme i stánky se švýcarskými specialitami a informacemi o Švýcarsku a spoustu soutěží pro děti.“

 

Přenést se duchem z pražské Bertramky do Švýcarska se můžete v sobotu 4. října od 13:00.

 

ŠS

Fotogalerie