Svaz lyžařů jako první sportovní organizace v ČR představuje svou historii a legendy ve virtuálním prostředí

Svaz lyžařů jako první sportovní organizace v ČR představuje svou historii a legendy ve virtuálním prostředí

5 min 30 s

Návrat o více než sto let dozadu, procházení těch nejzásadnějších mezníků v historii lyžování na našem území, sledování dobových videí a fotografií a čtení o největších úspěších a osobnostech. To vše navíc z pohodlí domova. Svaz lyžařů ČR jako první tuzemská organizace představuje svůj sport ve virtuálním světě Metaverse.


Projekt Virtuální Síně slávy vznikl u příležitosti výročí 120 let od založení Svazu lyžařů ČR. „Můžeme se pyšnit tím, že jsme vůbec nejstarším národním svazem na světě, chtěli jsme v rámci výročí připomenout historii našich sportů a odkaz našich předků zakladatelů tradiční formou prostřednictvím právě otevřené výstavy v Národním muzeu. Ale zároveň také přijít s něčím novým, být zase první, inspirovat ostatní tak, jako před těmi 120 lety zakladatelé svazu,“ vysvětluje mluvčí SLČR a spoluautor projektu Tomáš Haisl.


Ve spolupráci se společností Orbitalo tak vznikly unikátní virtuální 3D prostory, ve kterých se návštěvníci seznámí s ohromnou historií svazu a největšími úspěchy napříč různými obdobími i lyžařskými a snowboardovými disciplínami. Velmi významná část je věnována nejzásadnějším osobnostem z řad zakladatelů, sportovců, trenérů a funkcionářů, kteří byli v průběhu let uvedeni do Síně slávy českého lyžování. Pro vstup stačí běžný chytrý telefon, tablet nebo prohlížeč v počítači.


„Co je na tomto virtuálním prostoru skvělé, je to, že je to živé a neustále se vyvíjející prostředí. Lze jej upravovat, aktualizovat, doplňovat a rozšiřovat o nová témata i další moderní nástroje a technologie,“ popisuje Haisl. „Není to ale pouze výstavní prostor, je to také místo určené k setkávání. Jako svaz ho budeme využívat pro komunikaci s českými organizacemi, v anglické mutaci také pro meetingy například s Mezinárodní lyžařskou federací FIS,“ uvedl Haisl.


„Máme mnoho let zkušeností se světem virtuální reality, umělé inteligence a dalších nástrojů budoucnosti. V minulosti jsme ve spolupráci s MŠMT připravili několik interaktivních vzdělávacích modulů, které vidělo přes 70.000 žáků základních škol po celé ČR. Metaverse byl na naší cestě dalším logickým krokem a jsme velmi hrdí na to, že jsme se mohli podílet na tak prestižním projektu, jako je právě vytvoření Virtuální Síně slávy u příležitosti pro 120 let Svazu lyžařů České republiky. Doufáme, že se v něm bude všem sportovním fanouškům líbit,“ uvedl za společnost Orbitalo.


Do Virtuální Síně slávy můžete vstoupit zde.Pomoc Ukrajině