Studium šité na míru sportovcům. Svaz lyžařů je partnerem projektu První kariéra

Studium šité na míru sportovcům. Svaz lyžařů je partnerem projektu První kariéra

5 min

Individuální studijní plán umožňující dokonalé skloubení tréninku s výukou. A zadní vrátka pro případ, že by profesionální sportovní kariéra nakonec nevyšla. To jsou hlavní pilíře studia, které Vyšší odborná škola České unie sportu nabízí všem sportovcům včetně členů Svazu lyžařů ČR, jenž se stal partnerem projektu První kariéra.


Hlavním vzdělávacím oborem je tříletý akreditovaný obor Management sportu zakončený absolutoriem, po kterém student získá titul diplomovaný specialista (DiS.). Za více než deset let její existence Vyšší odbornou školu České unie sportu úspěšně absolvovalo více než stopadesát studentů.

A od nadcházejícího studijního roku nabízí škola zvýhodněné podmínky pro studenty usilující o profesionální sportovní kariéru. Projektem První kariéra se snaží zajistit sportovcům ideální podmínky pro skloubení studia s každodenním tréninkem.

„Hlavním cílem projektu První kariéra je udržet studenty jak u sportu, tak u vzdělávání. Aby v případě, že jim nevyjde kariéra profesionálního sportovce, neměli díru v životopisu a byli připraveni na přechod do běžného zaměstnání,“ uvádí zástupkyně ředitele Vyšší odborné školy České unie sportu Veronika Szabó. „Drtivá většina vysokých škol v České republice to neumožnuje. Nároky jsou tam takové, že takřka nelze skloubit každodenní trénink se studiem,“ dodává.   

Škola se specializuje na výuku sportovců, kteří jsou ve věku, kdy přestupují z dorostenecké či juniorské kategorie mezi dospělé a hrozí reálné riziko, že se nakonec neprosadí natolik, aby se mohli sportem finančně zabezpečit.

Každý sportovec, jenž je veden v nějakém svazu, který spadá pod Českou unii sportu, má navíc možnost na základě žádosti získat sportovní nebo sociální stipendium a sám si sestavit formu výuky. „Studium je vlastně vytvořené na míru. Každý student si může utvořit individuální plán podle svého zaměření tak, aby pohodlně zvládal sport i výuku,“ říká Szabó.

Projekt První kariéra podporují kromě Svazu lyžařů ČR také například Fotbalová asociace ČR, Česká basketbalová federace, Česká asociace amerického fotbalu či Český svaz aerobiku a fitness. Mezi jeho patrony patří bývalé sportovní hvězdy napříč disciplínami jako basketbalista Jiří Zídek, hokejista Marek Černošek nebo fotbalista Radoslav Kováč. „Vzdělání je základem pro všechny, sportovce nevyjímaje. Kvalitní vzdělání je zcela zásadní předpoklad kvalitního života,“ shodují se patroni projektu.

Více informací o projektu První kariéra a studiu na Vyšší odborné škole České unie sportu naleznete zde.

THPomoc Ukrajině