Snow Fokus Podcast: Snowboardový speciál o skvělém návratu Ledecké i zranění Samkové

Snow Fokus Podcast: Snowboardový speciál o skvělém návratu Ledecké i zranění Samkové

8 min 12 s

Parádní předvánoční návrat na snowboard v podání Ester Ledecké, vážné zranění snowboardcrossové hvězdy Evy Samkové, dosavadní sezona freestyle snowboardistů v čele se stálicí Šárkou Pančochovou a mnoho dalších témat. Poslední Snow Fokus Podcast, který vzniká ve spolupráci České televize a Svazu lyžařů ČR, letošního roku byl zaměřený na snowboarding a všechny jeho závodní disciplíny.


U mikrofonu Snow Fokus Podcastu se tentokrát vystřídali šéftrenéři všech snowboardových reprezentací. Za alpský snowboarding Evžen Čermák, za snowboardcross Marek Jelínek a za freestyle snowboarding Martin Černík.

Po úvodní části sezony, kterou věnovala lyžím, se Ester Ledecká vrátila do kolotoče Světového poháru alpských snowboardistů. I přes roční závodní pauzu však dokázala, že ze svého umění neztratila vůbec nic. Naopak, nad světovou snowboardovou elitou naprosto dominovala. V prvním závodě v Carezze jí o zlato připravil karambol ve finále, a skončila druhá. Na další zastávce Světového poháru v Cortině už ale s přehledem vyhrála.

„Královna se nám vrátila tam, kde odešla. Ester na podnicích Světového poháru v Itálii předvedla fantastické výkony a dokázala, že technicky i fyzicky převyšuje soupeřky,“ hodnotil Evžen Čermák. „Myslím, že ani po tak dlouhé přestávce se nejednalo o překvapení. Spousta lidí s její dominancí počítala, protože Ester třeba viděla na tréninku. Takže většina týmů dobře věděla, jak na tom Ester je,“ dodal.

Zatímco alpský snowboarding přinesl v prosinci českým fanouškům mnoho radosti, dění ve snowboardcrossu muselo tuzemskou sportovní veřejnost rozesmutnit. Důvod je jasný – pád Evy Samkové v rakouském Montafonu a zlomené oba kotníky. Olympijská vítězka ze Soči a mistryně světa hned v Rakousku podstoupila operaci, těsně před Vánoci se vrátila do České republiky a nyní už se naplno věnuje rehabilitaci.

„Evka je v dobrém rozpoložení, má chuť do uzdravování a do nelehké práce nutné k návratu na snowboard. To je velmi důležité. Po návratu z Rakouska už naplno rehabilituje v Čechách. Všechno se to vyvíjí dobře, ona i celý tým kolem ní dělá maximum. Ale otázka, zda pojede, nebo nepojede na olympijské hry, je v tuto chvíli pořád předčasná,“ popisuje trenér snowboardcrossové reprezentace Marek Jelínek.

Reprezentační stálicí ve freestyle snowboardingu je Šárka Pančochová. Jednatřicetiletá jezdkyně v aktuální sezoně absolvovala tři závody Světového poháru, přičemž nejlépe skončila šestnáctá v Big Airu v americkém středisku Steamboat. Mezi dospělou elitu ve freestylových disciplínách navíc už nakukuje také sedmnáctiletý talent Jakub Hroneš.

„Na to, jak jezdí dlouho a že jí čekají už čtvrté olympijské hry, se Šárka pořád drží na dobrých pozicích. Její předností je kombinace různých disciplín, proto vidím její největší šance na nadcházejících olympijských hrách ve slopestylu,“ řekl trenér Martin Černík. „Kuba Hroneš je opravdu velký talent, má dobré zázemí, žije na horách. Je skvělé, že už v tomto věku se dokázal probojoval do Světového poháru, kde může startovat jen šedesát nejlepších závodníků z celého světa. Myslím, že o něm ještě hodně uslyšíme,“ dodal.

Co dalšího se ve čtvrté epizodě Snow Fokus Podcastu mimo jiné dozvíte:

- Čím Ester Ledecká dominuje v alpském snowboardingu?
- Může jí někdo při současné formě na snowboardu na olympijských hrách vůbec ohrozit?
- Jsou v českém alpském snowboardingu mladí talenti, kteří by mohli jít v jejích stopách?
- Jak přesně došlo ke zranění Evy Samkové?
- Jak široký tým pracuje na jejím návratu na snowboard?
- Jaká je zdravotní situace u zbytku snowboardcrossové reprezentace?
- Představí se Šárka Pančochová na olympiádě ve všech třech freestylových disciplínách?
- Jaké jsou v čínském dějišti podmínky pro snowboarding?
- V jaké fázi jsou přípravy Světového poháru, který má v březnu přivítat Špindlerův Mlýn?Pomoc Ukrajině