Snow Fokus Podcast: Co stojí za snovým progresem Michala Nováka?

Snow Fokus Podcast: Co stojí za snovým progresem Michala Nováka?

5 min 58 s

Snový start Michala Nováka do olympijské sezony, úspěch české běžecké reprezentace ve sprintu Světového poháru v Davosu, reakce na odstoupení norských i dalších favoritů z mrazivého závodu ve finské Ruce i nehoda českého servisního kamionu, která ohrozila účinkování závodníků v následném podniku SP. Snow Fokus Podcast, který vzniká ve spolupráci České televize a Svazu lyžařů ČR, se tentokrát věnoval běžeckému lyžování.


U mikrofonu Snow Fokus Podcastu se sešli oylmpijská vítězka Kateřina Neumannová, ředitel úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR Štěpán Kaliba a reprezentační jednička Michal Novák. Ústředním tématem přitom nemohlo být nic jiného než aktuální výborná forma právě Michala Nováka. Ten na startu olympijské sezony dvakrát pronikl mezi nejlepší pětku závodníků ve Světovém poháru v distančních závodech a naposledy přidal 14. místo ve sprintu. Jak k tak rapidnímu posunu jedničky české běžecké reprezentace došlo?

„Jsem nadšená, díky Michalovi aktuálně máme závodníka, který míchá pořadím v první desítce nebo dokonce atakuje stupně vítězů,“ řekla Kateřina Neumannová. „V minulosti mi přišlo, že má trochu zataženou ruční brzdu, teď je tam taková lehkost. Tím progresem jsem byla až překvapená, ale Michal má za sebou léta tréninku a jeho aktuální forma není náhodou, spousta věcí se u něj sešla dohromady, doufám, že tak dlouho vydrží,“ dodala.

Výstřelem mezi absolutní světovou špičku je překvapený i sám Novák. „Myslím, že se u mě dal čekat nějaký progres, ale upřímně jsem nečekal, že bude až tak velký. V přípravě jsme nedělali žádné nové experimenty, víceméně jsme se drželi toho, co už máme vyzkoušené. Je to pro mě snový začátek, uvidíme, jak to půjde dál,“ popisoval.

„Sledovat Michala přímo u trati v distančním závodě na prvním svěťáku v Ruce, byl opravdu zážitek. Formu navíc fantasticky potvrdil i v Lillehammeru. Je velice dobře, že zase máme závodníka, který je schopný atakovat přední příčky. Myslím, že tenhle Michalův start namlsal i leckterého fanouška lyžování,“ řekl ředitel úseku běžeckého lyžování Štěpán Kaliba.

Co dalšího se ve třetí epizodě Snow Fokus Podcastu mimo jiné dozvíte:

- Ve sprintu v Davosu postoupila do rozjížděk hned čtveřice mužů, bodovala i Kateřina Janatová. Stává se z Česka sprinterská velmoc?

- Jaké jsou vyhlídky před víkendovým sprinterským podnikem SP v Drážďanech?

- Nehoda servisního kamionu ve Švédsku – jak vážně ohrozila start reprezentace v dalším závodě?

- Může ještě národní tým s kamionem počítat do konce sezony?

- Jak to bylo s nenastoupením Norů a některých dalších závodníků do stíhačky ve Finsku, kde se teploty pohybovaly pod -20 stupni Celsia?

- Uvažovali i Češi, že by do závodu nenastoupili?Pomoc Ukrajině