Snow Fokus Podcast #5: Nejúspěšnější sezona běžců na lyžích od konce Neumannové a Bauera

Snow Fokus Podcast #5: Nejúspěšnější sezona běžců na lyžích od konce Neumannové a Bauera

7 min 24 s

Běžci na lyžích mají za sebou jubilejní čtyřicátou sezonu Světového poháru, vrcholem zimy bylo 42. mistrovství světa klasických lyžařů v německém Oberstdorfu. Splnili čeští reprezentanti očekávání? A dá se v současnosti už mluvit o tom, že české běžecké lyžování má na světovém poli silnou generaci? Téma pro pátý díl Snow Fokus Podcastu, který vzniká ve spolupráci České televize a Svazu lyžařů ČR. Hosty byli reprezentační jednička Kateřina Razýmová, ředitel běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR Lukáš Sacher a komentátor ČT Sport Marek Svačina.


V uplynulém ročníku Světového poháru bodovalo hned dvanáct českých běžců na lyžích, kteří individuálním součtem získali celkem 788 bodů, což je nejvíce od doby, kdy skončila legendární generace v čele s Kateřinou Neumannovou a Lukášem Bauerem. Mezi muži se nejvíce dařilo Michalu Novákovi, mezi ženami znovu nejlepší výsledky zaznamenala jednička posledních let Kateřina Razýmová. Ta byla v celkovém hodnocení Světového poháru devatenáctá a na šampionátu si připsala nejlepší umístění ve skiatlonu, ve kterém skončila čtrnáctá.

„Možná jsem si to před sezonou představovala ještě trochu líp. Bylo tam dost závodů, kde jsem výkonnostně určitě měla na mnohem lepší umístění, ale buď svojí neohrabaností nebo vlivem jiných okolností na ten lepší výsledek nedosáhla. Ale i tak jsem celkově se sezonou spokojená,“ popisovala Razýmová.

Kromě Razýmové s Novákem v sezoně bodovali i Kateřina Janatová, Tereza Beranová, Petra Hynčicová, Petra Nováková, Luděk Šeller, Jan Pechoušek, Ondřej Černý, Tomáš Kalivoda, Adam Fellner a Petr Knop. „Katka jednoznačně v týmu plní roli lídra. Jsem ale rád také za to, že i další holky vystrkují růžky a jsou schopné zajíždět skvělé výsledky. Mají výhodu, že se za Katku můžou trochu schovat, protože ta hlavní pozornost se ubírá právě na ni,“ řekl ředitel běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR Lukáš Sacher. „V ženské i mužské reprezentaci jsou mladí závodníci, kteří jsou schopní bodovat. Je skvělé pro jejich psychiku, že se dostali na body a zjistili, že to jde. Máme více lidí, kteří jsou schopní bodovat a na kterých můžeme do budoucna stavět tým,“ dodal.

Velkým tématem uplynulé sezony byly i leckdy vyhrocené bitvy dvou největších ikon současného běžeckého lyžování – Nora Johannese Hösflota Klaeba a Rusa Alexandra Bolšunova. „Nesportovní chování nikdo z nás neschvaluje, to je jasné. Na druhou stranu, pokud chce běžecké lyžování zase trochu poskočit v žebříčku popularity, tak tomu pomůže, když se tihle dva budou přetahovat o první místo, škorpit se a takříkajíc po sobě půjdou. Ale nejlepší samozřejmě bude, pokud budou bojovat fair a nebudou to provázet takové věci jako padesátku na mistrovství světa nebo závod v Lahti. To rozhodně není dobrý vzor pro sportující mládež,“ řekl komentátor ČT Marek Svačina.

Kompletní díl si můžete pustit na všech podcastových kanálech ČT Sport nebo přímo níže pod článkem.

Co se v páté epizodě Snow Fokus Podcastu mimo jiné dozvíte:

- Jaký byl pro hosty nejlepší a nejhorší závod sezony?
- Jak probíhalo mistrovství světa v době covidu?
- Ve kterých závodech MS Češi předčili očekávání?
- Jak souboje Klaeba a Bolšunova vnímá lyžařské prostředí?
- Jsou konflikty na trati častěji vídané také v ženských závodech?
- Začala už příprava na olympijské hry?
- Jaká očekávání má od závodů pod pěti kruhy Katka Razýmová?