Snow Fokus Podcast #4: Veleúspěšní junioři na MSJ. Švancer nemá konkurenci, Strnadová skvěle zvládla návrat po zranění

Snow Fokus Podcast #4: Veleúspěšní junioři na MSJ. Švancer nemá konkurenci, Strnadová skvěle zvládla návrat po zranění

6 min 16 s

České lyžování a snowboarding má za sebou nebývale úspěšné juniorské mistrovství světa. Výprava mladých akrobatických lyžařů a snowboardistů na šampionátu v ruském Krasnojarsku posbírala celkem pět cenných kovů. Jasné téma pro další díl Snow Fokus Podcastu, který vzniká ve spolupráci České televize a Svazu lyžařů ČR.


U mikrofonu moderátora Tomáše Budky tentokrát debatovali trenér české reprezentace ve freestyle lyžování Josef Kalenský, trenér českého snowboardcrossového týmu Petr Knapp a šéfredaktor webu freeride.cz Martin Vránek. Ústředním tématem čtvrtého dílu Snow Fokus Podcastu nemohlo být nic jiného, než veleúspěšné juniorské mistrovství světa akrobatických lyžařů a snowboardistů, které na konci března hostil sibiřský Krasnojarsk.  

Ohromný poprask nejen v dějišti šampionátu vzbudil freeskier Matěj Švancer, který ve dvou závodech vybojoval dvě zlata. Možná ještě větší ohlas, než samotné medaile, vzbudily unikátní triky, které Švancer v obou závodech vytasil. „Od prvního dne prokazoval, že patří mezi největší favority na zlato, na tréninku i v závodech jezdí naprosto suverénně. Triky, které v Krasnojarsku předvedl ještě nikdo v závodech neskočil. Je to neskutečné, ale Matěj si byl tak jistý, že to prostě dal,“ popisoval Kalenský. „Tajně jsem doufal, že by na MSJ mohl Matěj předvést switch quad 1800. Je to obrovský úspěch, byl prvním na světě, kdo to skočil v závodě, to už mu nikdo nevezme,“ doplnil Vránek.

Zlato vybojovala také snowboardcrossařka Sára Strnadová, která společně s parťákem Bruno Tatarkem přidala i bronz ze smíšeného týmového závodu. Bohatý medailový účet České republiky uzavřela stříbrem skicrossařla Diana Cholenská. K tomu čeští talenti napříč všemi disciplínami přidali řadu dalších umístění v nejlepší desítce. „Sára jela do Krasnojarsku s tím, že je adeptkou na pódiové umístění, i když zlato se úplně očekávat nedalo. V celkovém hodnocení letošního Evropského poháru skončila čtvrtá, byla druhou nejlepší juniorkou, takže patřila mezi favoritky. Přitom má za sebou rok a půl dlouhé peripetie se zraněním kolene, začátek sezony pro ni byl náročný, ale na mistrovství světa juniorů to zvládla skvěle,“ hodnotil Knapp.

Kompletní čtvrtý díl si můžete pustit na všech podcastových kanálech ČT Sport nebo přímo níže pod článkem.

Co se ve čtvrté epizodě Snow Fokus Podcastu mimo jiné dozvíte:

- Má Matěj Švancer mezi vrstevníky vůbec konkurenci a kam až to může dotáhnout?
- Proč se od příští sezony rozhodl reprezentovat Rakousko?
- Jak Sára Strnadová zvládala návrat po vážném zranění? A jak v takových případech pracuje psychika mladých sportovců?
- Může ze Strnadové vyrůst nová Eva Samková?
- Jak hosté podcastu hodnotí další české úspěchy na MSJ?
- Jak se závodí v drsných podmínkách daleké Sibiře?
- Co musí mladí závodníci udělat pro to, aby se prosadili i mezi dospělými?
- Může se český fanoušek těšit na medailovou budoucnost v podání nové generace českých lyžařů a snowboardistů?Pomoc Ukrajině