Snow Fokus Podcast #2: Jak se povede českým závodníkům na mistrovství světa v klasickém lyžování?

Snow Fokus Podcast #2: Jak se povede českým závodníkům na mistrovství světa v klasickém lyžování?

6 min 43 s

Startuje mistrovství světa v klasickém lyžování v německém Oberstdorfu. Ideální termín pro druhým díl Snow Fokus Podcastu, který vzniká ve spolupráci České televizi a Svazu lyžařů ČR. Jaké jsou ambice českých běžců na lyžích, skokanů a sdruženářů? U mikrofonu Tomáše Budky odpovídali olympijská vítězka Kateřina Neumannová, šéftrenér skokanů František Vaculík a sportovní ředitel sdruženářů Tomáš Slavík.


Od středy 24. února do neděle 7. března bude Oberstdorf hostit svátek klasického lyžování. Právě německé středisko hostilo světový šampionát už dvakrát v historii, přičemž ten doposud poslední v roce 2005 byl pro českou výpravu velmi úspěšný. Jakub Janda vybojoval stříbro a bronz, další bronz v team sprintu přidali Dušan Kožíšek s Martinem Koukalem a především – Kateřina Neumannová si dojela pro první titul mistryně světa v kariéře.

„Vzpomínám na to samozřejmě jenom v dobrém, je to bavorské městečko přímo pod horami s krásnou atmosférou, které budu mít už vždy spjato se svým prvním titulem mistryně světa. Vyhrála jsem tenkrát o necelou jednu a půl vteřiny před Julií Čepalovovou. Byly to nervy a opravdu vyčekaný titul,“ vzpomíná v podcastu Kateřina Neumannová.

Jaké budou cíle české výpravy na šampionátu v Oberstdorfu tentokrát?

„Je to vrchol sezony, každý bude chtít předvést to nejlepší. Máme generaci talentovaných kluků, kteří jsou na vysoké úrovni a v juniorských kategoriích tvořili nejužší špičku. Po přechodu do seniorské reprezentace je u nich znát každým rokem posun. Extrémně důležité pro nás bude, aby například Tomáš Portyk, který už je opravdu ostříleným borcem, dokázal prodat to, co umí,“ říká sportovní ředitel sdruženářů Tomáš Slavík.

„Holky v posledním období před mistrovstvím světa nabraly formu a budou mít asi vyšší ambice, než je to u mužské části reprezentace. U kluků si přejeme, aby zaznamenali své nejlepší výsledky v sezoně. Kdyby alespoň dva pronikli do nejlepší třicítky, byli bychom spokojení,“ popisuje trenér skokanů František Vaculík.

A běžci? Ti by asi měli z české výpravy alespoň podle předpokladů mířit nejvýše. „Myslím, že cílem každého závodníka by mělo být minimálně atakovat jeho maximum v této sezoně. Katka Razýmová si připsala TOP 10, velmi dobře se dařilo sprinterům. Mluvit o medailích by bylo asi přehnané, ale nějaké umístění v nejlepší desítce by si český běh na lyžích zasloužil,“ vyhlíží Katka Neumannová, která bude provázet přenosy České televize z mistrovství světa coby expertka.

Kompletní druhý díl si můžete pustit na všech podcastových kanálech ČT Sport nebo přímo níže pod článkem.

Co se v druhé epizodě Snow Fokus Podcastu mimo jiné dozvíte:

- Jaké peripetie musela česká výprava řešit ještě před začátkem MS?
- Kde jednotlivé týmy absolvovaly finální přípravu?
- Jaká opatření budou šampionát provázet?
- Co stojí za vzestupem Katky Razýmové a celé nové generace běžců?
- Kam až můžou na MS doskočit mladičké české skokany na lyžích?
- Jak se skokané dokáži popasovat s absencí tradičního lídra Romana Koudelky?
- Jaké zastoupení bude mít Česko na historické premiéře sdruženářek na MS?Pomoc Ukrajině