Snahu obnovit skokanské můstky ve Frenštátě potvrdilo memorandum o spolupráci

Snahu obnovit skokanské můstky ve Frenštátě potvrdilo memorandum o spolupráci

7 min 1 s

Na spolupráci při obnově Skokanského areálu Jiřího Rašky se shodly Moravskoslezský kraj, město Frenštát pod Radhoštěm, obec Trojanovice, TJ Frenštát pod Radhoštěm a Svaz lyžařů ČR. Jejich společným cílem je aktivně hledat finanční zdroje na realizaci celkové rekonstrukce areálu.


„Je to areál s obrovskou tradicí, o které ledacos vypovídá už jen to, že nese jméno Jiřího Rašky. Historicky první československý vítěz zimních olympijských her právě tady vyrostl z talentovaného chlapce do světového šampióna. A spolu s ním i další velikáni českého skoku jako Jiří Parma, František Jež nebo Jakub Janda. Chceme v areálu nastavit takové podmínky, které umožní, aby ve Frenštátu vyrůstaly další legendy tohoto sportu,“ řekl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský. „Jsem rád za každou iniciativu, která podporuje lyžařskou infrastrukturu v České republice, Svaz lyžařů ČR takové aktivity kvituje. Rekonstrukce areálu nám jednoznačně dává logiku, chceme koncentrovat skoky a severskou kombinaci v Čechách i na Moravě. A právě Frenštát vždycky byl Mekkou moravského skokanského sportu,“ dodal.

„Skok na lyžích je disciplína, která vždy Moravskoslezskému kraji významně zvyšovala sportovní prestiž. Nespočet úspěchů a medailí, stejně jako závody světového formátu k můstkům ve Frenštátu prostě patří. Proto jsem přesvědčený, že je naší povinností na tuto hvězdnou tradici navázat a udělat maximum pro obnovu celého areálu. Podpoříme tím nejen vrcholový sport, ale také naši mládež a společenský život v regionu,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny a připomněl, že celková rekonstrukce z areálu udělá moderní sportoviště na evropské úrovni s kapacitou deset tisíc diváků.

Moravskoslezský kraj spolufinancoval architektonicko-urbanistickou studii, která řeší revitalizaci celého areálu, tedy můstků, lanovky, tribuny, ale také zázemí a například parkoviště pro návštěvníky. „Významně jsme také pomohli vyřešit majetkoprávní vztahy, přispěli jsme na odkup pozemků pod můstky. Dnes už celý areál patří TJ Frenštát pod Radhoštěm, která vlastní i část pozemků. Jejich zbytek je v majetku města Frenštát pod Radhoštěm a obce Trojanovice,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny a dodal, že revitalizace areálu bude velmi nákladná, počítá se stamiliony korun. Přesnější náklady určí dokumentace pro územní řízení, jejíž vypracování bude zadáno na základě hotové architektonicko-urbanistické studie.

„Rekonstrukce má také přeshraniční dosah, protože by do Frenštátu začali jezdit trénovat skokani z Polska, Rakušané nebo Slovinci. Nový areál by byl také přitažlivý pro lyžařskou federaci a pro pořádání závodů světového formátu. Věřím, že se nám podaří získat podporu státu, popřípadě dalších partnerů,“ řekl předseda úseku skoku na lyžích SLČR Jakub Janda a doplnil, že areál by mohl být využíván nejen pro sport, ale i pro jiné kulturní a společenské akce.

V architektonicko-urbanistické studii, ze které bude celková revitalizace areálu vycházet, je mimo jiné navržena stavba pátého skokanského můstku a změna můstku K-90 na K-100, vybudování a posunutí nové skokanské věže s rozhlednou, změna profilu doskoku, zázemí pro sportovce i návštěvníky včetně parkovišť, lanovky, Muzea Jiřího Rašky a tribuny pro deset tisíc diváků. Vše by mělo být hotovo v roce 2023, kdy by město Frenštát pod Radhoštěm mohlo hostit Světový pohár mužů.



Pomoc Ukrajině