Šampionát osmých míst. Ohlédnutí za českou stopou na MS v klasickém lyžování

Šampionát osmých míst. Ohlédnutí za českou stopou na MS v klasickém lyžování

8 min 4 s

Mistrovství světa v klasickém lyžování 2021 je minulostí. Jedna věc, nebo spíše číslovka, která téměř čtrnáctidenní svátek zimních sportů vystihuje z českého pohledu nejlépe? Osm! Právě u této pozice na mistrovství světa svítila česká vlajka vůbec nejčastěji. Hned šestkrát. A pokaždé díky týmovým výkonům.


Vůbec nejlepší výsledek na šampionátu si připsali sdruženáři, kteří v team sprintu vybojovali sedmé místo. Česká dvojice složená z někdejších medailistů na juniorských šampionátech Ondřej Pažout – Jan Vytrval po skokanské části figurovala na osmém místě, které následně na běžecké trati dokázala ještě o jednu příčku vylepšit. Zasloužila se tak o historicky nejlepší umístění České republiky v team sprintu sdruženářů, který se na MS jezdí od roku 2013.

Sdruženáři mají na kontě také nejlepší výsledek v individuálních závodech. Hned při svém prvním startu v Oberstdorfu se o něj postaral Ondřej Pažout, který zazářil devátou příčkou ve skokanské části a celkovým třináctým místem. Juniorský mistr světa z roku 2018 tak zaznamenal nejlepší výsledek mezi seniorskou elitou. Doposud bylo jeho nejlepší umístěním na MS 36. místo, ve svěťáku byl nejlépe třiadvacátý.


A do třetice sdruženáři. V závodě družstev se české kvarteto ve složení Lukáš Daněk, Ondřej Pažout, Tomáš Portyk a Jan Vytrval umístilo na osmé příčce.  O jednu pozici tak vylepšili výsledek, který ve stejné sestavě zaznamenali na posledním MS v Seefeldu před dvěma lety.


Mezi českými běžci na lyžích skončila v individuálních závodech podle očekávání nejlépe Kateřina Razýmová. Do německého dějiště odjížděla s ambicemi na výsledek v nejlepší desítce, to se jí však také vlivem pádů nepodařilo. I tak ovšem rozhodně nemusí věšet hlavu. Svou příslušnost ve světové elitě potvrdila čtrnáctým místem hned ve svém úvodním představení ve skiatlonu. Lépe se běžci umísťovali už jen v týmových závodech.

Česká vlajka u osmého místa zářila na mistrovství světa vůbec nejčastěji. Běžci na lyžích tuto pozici v TOP 10 obsadili hned třikrát. Nejprve v team sprintu dvojice Kateřin – Razýmové s Janatovou, jež mohly pomýšlet i výše. Výsledek ale ovlivnil pád Razýmové hned na prvním úseku, po kterém Kateřiny musely po zbytek závodu dohánět ztrátu.

Stejný výsledek zopakovali jen o několik desítek minut později také čeští muži v téže běžecké disciplíně. Duo Michal Novák a Luděk Šeller postoupilo ze semifinále z druhého místa, ve finále pak jejich bojovný výkon stačil na konečnou osmou příčku.

Znovu osmička a znovu díky týmovému výkonu. Tentokrát se o ní postaraly ženy ve štafetě. Sestava Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová splnila cíl vytyčený trenérem Janem Francem do puntíku. A společně s ním si mohla úspěšně zaškrtnout také nejlepší výsledek českých běžkyň ve štafetovém závodu na mistrovství světa od roku 2007.

Osmé místo pro Českou republiku se zrodilo také pod skokanskými můstky oberstdorfského areálu Schattenbergschanze. Muži sice ani na mistrovství světa nedokázali prolomit nepodařenou sezonu, zato ženy odjížděly o poznání spokojenější. A to díky dvěma pětadvacátým místům Karolíny Indráčkové a především osmé příčce v závodu družstev v podání Indráčkové, Kláry Ulrichové, Veroniky Jenčové a Štěpánky Ptáčkové.

Alespoň dílčího úspěchu se dočkali také mužští skokané v závodě smíšených družstev. Tým ve složení Karolína Indráčková, Viktor Polášek, Klára Ulrichová a Čestmír Kožíšek poprvé v historii na mistrovství světa postoupil do druhého kola a připsal si – jak jinak – pro šampionát v Oberstdorfu typicky české osmé místo.Pomoc Ukrajině