Samková a spol. vyrazili na skandinávskou misi. Na mistrovství světa se představí šest Čechů

Samková a spol. vyrazili na skandinávskou misi. Na mistrovství světa se představí šest Čechů

5 min 45 s

V úterý odstartuje ve švédském středisku Idre Fjäll mistrovství světa v krosových disciplínách. Na šampionátu se představí celkem šest českých reprezentantů - pět snowboardcrossařů v čele s Evou Samkovou, která bude obhajovat zlato, a Nikol Kučerová, jež bude jediným českým zástupcem v závodě skicrossařů.


Mistrovství světa akrobatických lyžařů a snowboardistů měla v této sezoně hostit Čína, konkrétně prefektura Čang-ťia-kchou, ta se však pořádání kvůli pandemii onemocnění covid-19 na konci minulého roku vzdala. V polovině ledna se ale organizace šampionátu alespoň v krosových disciplínách ujalo švédské středisko Idre Fjäll. Program tam otevře úterní kvalifikace snowboardcrossařů, kteří pak pojedou ve čtvrtek individuální závod a v pátek týmový závod. Skicrossaři mají svá klání v plánu v sobotu.  

Snowboardcrossaři vstoupili do sezony po několika zrušených závodech Světového poháru až předposlední víkend v lednu v italské Chiese. A úvodní podnik nejprestižnějšího seriálu Samkové vyšel výborně – v prvním závodě brala bronz, v tom druhém díky fantastickému finiši dokonce vyhrála. Před mistrovstvím světa se tak olympijská vítězka ze Soči 2014 naladila výborně.

Ve Švédsku bude Samková obhajovat titul mistryně světa. Na medaili ze světového šampionátu si musela počkat dlouho a byla poslední trofejí, která jí v bohaté sbírce chyběla. Před dvěma lety v americkém Solitude si ale dojela pro zlato. „Žádný tlak zatím nevnímám. Do Švédska se těším, líbí se mi tamní trať. A když nevyhraju, tak svět bude existovat dál," vyhlíží obhajobu Samková.

Vedle ní se na start mistrovství světa postaví další čtveřice českých snowboardcrossařů. V závodě žen Samkovou doplní Vendula Hopjaková, mezi muži se s nejužší mezinárodní špičkou poměří Jan Kubičík, Jakub Žerava a premiérově také Radek Houser.

To v závodě skicrossařů bude mít Česká republika zastoupení pouze v Nikol Kučerové. Zkušená jednatřicetiletá reprezentantka se na mistrovství světa představí už posedmé, přičemž poprvé to bylo v roce 2009 ještě v alpských disciplínách, než přešla k akrobatickému lyžování. Maximem Kučerové na světových šampionátech ve skicrossu je šesté místo z roku 2015, na posledním MS před dvěma roky skončila sedmá.

Idre Fjäll na rozdíl od snowboardcrossařů Kučerová jakožto tradiční skicrossovou destinaci dobře zná. Do švédského střediska se vrací po necelém měsíci, předposlední víkend v lednu zde proběhl Světový pohár, kde si česká reprezentační stálice dojela pro svůj doposud nejlepší výsledek sezony v podobě devátého místa.   

Program mistrovství světa v Idre Fjäll:

úterý 9. února
snowboardcross – kvalifikace

středa 10. února
skicross - kvalifikace

čtvrtek 11. února
snowboardcross – individuální závod

pátek 12. února
snowboardcross – týmový závod

sobota 13. února
skicross – individuální závodPomoc Ukrajině