Poslanci schválili návrh zákona o mimořádné dotaci na podporu sportu

Poslanci schválili návrh zákona o mimořádné dotaci na podporu sportu

2 min 46 s

Poslanecká sněmovna ve středu 6. května schválila vládní návrh zákona, podle kterého by Národní sportovní agentura mohla rozdělovat finance do sportovního prostředí už v tomto roce. Mělo by jít o mimořádné příspěvky, které mají pomoc sportovním oddílům překonat dopady pandemie koronaviru. Zelenou prozatím dostala také mimořádná podpora spolkům v celkové výši jedné miliardy korun, která je určena provozovatelům sportovišť.


Sportovní kluby a provozovatelé sportovišť se už více než měsíc musí obejít bez příjmů navázaných na sportoviště, která jsou aktuálně uzavřená. Náklady na jejich provoz zůstaly ale téměř stejné jako za běžného provozu. Průběrná ztráta na jedno malé sportoviště přitom podle NSA činí 60 000 korun měsíčně.

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička již dříve avizoval, že chce s vládou vyjednat až jednu miliardu korun na mimořádné příspěvky sportovním spolkům. Finance by měly putovat přednostně k těm nejvíce poškozeným. Rozdělovat je podle návrhu zákona bude už Národní sportovní agentura, ačkoliv původně měla kompletně převzít přerozdělování dotací až od příštího roku. Urychlený převod části agendy z MŠMT na NSA musí ještě schválit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.